Boob Shaming: Prečo odsudzujeme prsia, ktoré vybočujú z ideálov?

Žiadna kombinácia veľkosti a tvaru alebo čohokoľvek iného, by nemala byť ,,lepšia“ ako ,,horšia“. Prsia sú predsa symbolom ženskosti a krásy.

Nespokojnosť s prsiami je zvyčajne založená na odozve spoločnosti a aj na ťažkostiach v každodennom živote. Predstava spoločnosti o ideálnej podobe ženských pŕs je v dnešnej dobe skreslená médiami.

Ženy s veľkými prsiami často uvažujú nad ich zmenšením najčastejšie preto, lebo im spôsobujú bolesť chrbta, prípadne ťažkosti s dýchaním aj športovaním.

Prečo teda odsudzujeme prsia, ktoré vybočujú z ideálov? Vzhľad pŕs ženy je založený na genetike.  To teda znamená, že s ich prirodzeným vzhľadom nemá čo spraviť.

Boob Shaming: Dávať žene pocítiť, že jej prsia, sú nejakým spôsobom neprijateľné alebo že ich „vystavuje“ nesprávnym spôsobom.

Viac ako polovicu žien v prieskume, ktorého sa zúčastnilo 40 krajín, trápi vzhľad alebo veľkosť ich pŕs. Len priemerne 29% žien je spokojných so svojimi prsiami. 48% by chcelo väčšie prsia a 23% zase menšie.

Je psychologicky dokázané, že tieto ženy majú často problémy s dôležitým samovyšetrením prsníkov, prípadne návštevou doktora zo zámerom preventívnej prehliadky pŕs.

Prevenciu je však dôležité nezanedbávať, pretože sa ňou dá napr. predísť horším štádiám rakoviny prsníka, choroby, ktorá sa prejaví u jednej z ôsmich žien počas jej života.

Prsia existujú v rôznych formách

Môžu byť veľké alebo malé. Ak sú väčšie často sú mierne poklesnuté, pretože na našej zemi funguje gravitácia, a tá ťahá veci smerom na dol.

Takisto sa môžu prsia odlišovať v tvare bradaviek alebo ich veľkosti. Žiadna kombinácia veľkosti a tvaru alebo čohokoľvek iného, by nemala byť ,,lepšia“ ako ,,horšia“. Prsia sú predsa symbolom ženskosti a krásy.

Aj keď sa niekedy veľmi snažíme pracovať sa seba prijatí, niekedy to jednoducho nejde. V dnešnej dobe existujú úpravy pŕs pomocou plastickej chirurgie.

Takéto zákroky sú v už takmer úplne normálne a nerobí sa okolo nich žiadne haló. Je to každého osobná vec a ak niekomu takáto zmena pomôže k lepšiemu životu, nemali by sme v tom ako spoločnosť hľadať žiadny problém.

zdroje: behavebras.com, tandfonline.com, sciencedaily.com, feminisminindia.com