Hormonálna antikoncepcia priniesla sexuálnu revolúciu, v Európe ju používame už 60 rokov

zdroj: gettyimages

Už v roku 1966 užívalo vo svete hormonálnu antikoncepciu desať miliónov žien. Dnes je ich najmenej desaťkrát viac.

Za „otca“ hormonálnej antikoncepcie je považovaný rakúsky lekár Ludwig Haberlandt, ktorý v 20. rokoch minulého storočia vykonával na tento účel pokusy na králikoch. Svoju prácu opísal v knihe Die Hormonal Sterilisierung des weiblichen Organizmus.

Za svoj výskum bol ale spoločensky prenasledovaný, takže nakoniec spáchal samovraždu. Jeho vízia sa však naplnila – tabletka naozaj priniesla revolúciu v sexualite.

Vývoj hormonálnej antikoncepcie išiel dopredu pomaly, ale po druhej svetovej vojne sa podarilo lekárom v USA dosiahnuť vytúžený pokrok – výsledkom sa stal prvý hormonálny antikoncepčný preparát Enovid, ktorý bol v USA schválený na predaj 11. mája 1960.

Zaujímavosť: Už v minulosti sa ženy snažili znížiť svoju plodnosť. Na tento účel používali napríklad drvené granátové jablká či listy akácií, vyžmýkaný citrón, hovädziu žlč či dokonca krokodílí trus. Najstaršie dôkazy o „antikoncepcii“ pochádzajú už zo starovekého Egypta.

Pri zrode prvého hormonálneho antikoncepčného preparátu s názvom Enovid stáli v polovici 50. rokov zdravotná sestra Margaret Sanger, zakladateľka Americkej ligy pre kontrolu pôrodnosti, a vedci Gregory Pincus, Min Chang a John Rock.

V roku 1957 bola pilulka uvedená čiastočne na trh ako liek menštruačných porúch. Potom ale nasledovalo niekoľko súdnych sporov, v ktorých si ženy sťažovali na vedľajšie účinky, spôsobené vysokým obsahom estrogénu. Po jeho znížení bol nakoniec Enovid americkou organizáciou pre kontrolu liečiv schválený.

Európskym priekopníkom sa stal flámsky gynekológ Ferdinand Peeters, ktorý pre nemeckú firmu Schering vyvinul prípravok Anovlar. Ten sa na trh dostal v júni 1961 a na rozdiel od Enovidu obsahoval oveľa menej hormónov, takže mal aj menej vedľajších účinkov.

V bývalom Československu bol prvou hormonálnou antikoncepciou pre ženy preparát s názvom Antigest v roku 1965, ktorý bol ale v začiatkoch predpisovaný iba ženám so zdravotnými problémami či s mnohými deťmi.

Ako funguje hormonálna antikoncepcia?

Princíp antikoncepcie je rovnaký už od Haberlandtových pokusov na králikoch.

V tehotenstve ženský organizmus produkuje väčšie množstvo určitých hormónov. Práve na tomto princípe je založená hormonálna antikoncepcia, ktorá tieto hormóny do tela dodáva, čím vysiela do mozgu rovnaké signály ako tehotný organizmus.

Mozog tak spätne pôsobí na vaječníky a zastaví ovuláciu, teda uvoľnenie zrelého vajíčka. Keď sa vajíčko neuvoľní, nemôže ani dôjsť k jeho oplodneniu spermiou.

V súčasnej dobe sa vyrába hormonálna antikoncepcia v mnohých podobách, všetky spájajú dve vlastnosti: existuje len pre ženy a obsahuje syntetické hormóny podobné pohlavným hormónom.

Ženy môžu využívať hormonálnu antikoncepciu napríklad ako: tablety užívané ústne, podkožné implantáty, depotné injekcie, náplaste, vnútromaternicové telieska alebo vaginálne krúžky.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *