Menštruujúca bohyňa

Ženy a dievčatá majú menštruáciu, niektoré zvieracie samice tiež. Ale počuli ste už o menštruujúcej bohyni? Indický chrám Kamakhya jej totiž patrí.

Čas, kedy bohyňa menštruuje

Predpokladá sa, že v chráme Kamakhya sa nachádza mýtické lono a vagína hinduistickej bohyne Sati.

Božstvo a chrám Kamakhya sú v Indii oslavou „šakti“ ( označenie ženského princípu absolútneho božstva) v každej žene.

Príbeh pôvodu samotného chrámu je celkom zaujímavý. Točí sa okolo hinduistických bohov Šivy a Sati.

Legenda hovorí, že Sati spáchala samovraždu po tom, ako jej otec napadol jej manžela, Šivu. Nahnevaný Šiva potom zobral mŕtve telo svojej milovanej manželky Sati a urobil s ním tzv. božský tanec tandava.

Boh Vishnu, ktorý nechcel, aby Šivov tanec „narušil vesmír“, rozsekal časti Satinho tela na kúsky a rozhádzal ich po zemi.

Na každom mieste, kam dopadol kúsok Satinho tela, bola pre bohyňu postavená svätyňa.

Podľa legendy Satino lono a vagína spadli na horu Kamakhya (teraz chrám Kamakhya). Každý rok v období od 22-25. júna zostáva chrám zatvorený, pretože prameň vody, nachádzajúci sa v chráme, sa zafarbí načerveno.

zdroj: Twitter

Indovia toto obdobia považujú za čas, kedy bohyňa Sati „menštruuje“.

Nikto v skutočnosti nevie, prečo k tomuto javu dochádza. Niektorí to vysvetľujú tak, že sfarbenie prameňa na červeno je spôsobené obdobím monzúnov a oxidáciou železa. Inú to zvaľujú na chrámových kňazov, ktorý údajne prameň farbia vermillionovým práškom.

Akákoľvek je pravda, keď bohyňa „menštruuje“ je čas na párty. Počas hinduistického festivalu Ambubachi Mela sa stretnú tisíce ľudí, aby oslávili plodnosť a ženskú životnú silu.

V Indii, krajine, ktorá pokračuje vo svojom archaickom postoji k menštruácii, počas ktorej sú tu ženy považované za „nečisté“, je dôležité, vyzdvihnúť progresívny prístup, ktorý chrám Kamakhya prejavuje.

Vďaka bohyňa za každoročnú oslavu ženstva!

zdroje: period.media, thebetterindia.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *