Ako oddialiť menštruáciu pred letnou dovolenkou?

Technicky vzaté, keď máme menštruáciu, môžeme robiť čokoľvek, na čo si pomyslíme- opaľovať sa, plávať, tancovať, mať sex…nikdy by sme nemali mať pocit, že by náš naša maternica a naša menštruácia nejakým spôsobom obmedzovala. Realita je však u mnohých žien počas menštruácie iná.

Medzi kŕčami, zmenami nálady, nafukovaním, bolesťami hlavy, krížov a samozrejme krvácaním, nie je pre mnohé z nás ideálnou predstavou, ak sa dátum našej menštruácie a letnej dovolenky prekrývajú.

Ako oddialiť menštruáciu, ak užívam antikoncepciu?

Základnou otázkou, ktorú si pri „posúvaní menštruácie“ treba položiť, je, či užívate hormonálnu antikoncepciu.

V prípade, že užívate monofázickú hormonálnu antikoncepciu (21 dní beriete tabletky, 7 dní ste bez tabletiek či užívate placebo tabletky), mnoho žien volí metódu vynechania 7-dňovej pauzy (počas ktorej sa má dostaviť menštruácia), a pokračuje v užívaní.

Je potrebné si uvedomiť, že telo tak bude stále pod vplyvom hormónov a menštruácia sa nedostaví. Nejedná sa však o klasické oddialenie menštruácie, ale o posunutie tzv. pseudomenštruačného krvácania, ktoré nastáva u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu.

Iné je to, ak je vaša hormonálna antikoncepcia trojfázová, a teda má v priebehu cyklu iné zloženie, a nie je možné ju užívať bez prestávky.

Akékoľvek zmeny v užívaní antikoncepcie vždy konzultujte so svojim gynekológom/gynekologičkou.

Pokiaľ hormonálnu antikoncepciu neužívate, je možné oddialenie menštruácie pomocou hormonálnej tabletky. Ide o jednorázovú pilulku s obsahom norethisteronu. Tento hormón zo skupiny gestagénov utlmí tvorbu pohlavných hormónov a navodí stav bez krvácania.

Pre účinok to musíte stihnúť tri dni pred očakávanou menštruáciou, a krvácanie vám posunie asi o dva týždne. Predpísať vám ju môže iba gynekológ, ktorý určí aj presné dávkovanie. Len tak máte záruku, že si menštruáciu naplánujete bezpečne a bez rizík.

Babské rady na oddialenie menštruácie

  • zvýšenie prísunu vitamínu C, kyseliny citrónovej – jeden citrón denne počas 2 či 3 dní dokáže menštruáciu oddialiť aj o týždeň
  • rastliny a byliny: čaje alebo tinktúry z kapsičky pastierskej, rebríčka obyčajného alebo vitexu jahňacieho
  • potraviny: petržlenová vňať a čaj z nej, jablčný ocot, malinové listy a čaj z nich
  • intenzívnejší pohyb a športovanie: môže posunúť menštruáciu, pravidelná fyzicky náročnejšia aktivita môže dlhodobo vplývať na predĺženie menštruačného cyklu

Je dôležité uvedomiť si, že každá žena reaguje na oddialenie menštruácie iným spôsobom.

Zatiaľ čo niektorým ženám nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, iné sa stretávajú s bolesťami v oblasti panvového dna, pocitom nafúknutia, zmenami nálad a inými príznakmi, ktoré sú typické pre predmenštruačný syndróm (PMS).

Pri akomkoľvek zásahu do prirodzeného menštruačného cyklu je nutné počítať s narušením hormonálnej rovnováhy, najmä u citlivejších žien.

Na záver, ešte jedno dôležité upozornenie. Dámy, o posunutie menštruácie sa nikdy nepokúšajte v prípade, ak by ste mohli byť tehotná, pri podozrení na onkologické ochorenia prsníkov či pohlavných orgánov, trombózu a endokrinologické poruchy, pri problémoch so zrážaním krvi, alebo ak trpíte chronickými ochoreniami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *