• 24. máj 2022

5 byliniek, o ktorých superschopnostiach by mala vedieť každá žena

 5 byliniek, o ktorých superschopnostiach by mala vedieť každá žena

Naša prepojenosť s prírodou je oveľa väčšia, ako si myslíme. Sme jej súčasťou a príroda nám vie byť dokonca aj lekárkou. To už dávno vedeli aj naše pra-pra-prababičky, len my sme na to akosi pozabudli. Je čas si túto prepojenosť prírody a ženy pripomenúť.

O svoje zdravie, mentálne aj fyzické, sa chceme starať najlepšie, ako vieme. Príroda nám ponúka celú škálu pomocníkov, ktorí nám pomôžu, či už so stresom alebo s nepríjemnými bolesťami.

Alchemilka obyčajná

Alchemilka je liečivá rastlina, ktorú by mala mať doma každá žena! Uľaví od bolesti a pomáha pri nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii.

Čaj z alchemilky je vhodný najmä pre mladé dievčatá, ktorých menštruácia ešte nie je pravidelná, a teda to dokáže napraviť práve alchemilka. Možno ju využiť aj pri nevoľnostiach v menopauze.

zdroj: pixabay.com

Rumanček kamilkový

Alebo harmanček, je známy aj pre svoju príjemnú chuť, rovnako v podobe čaju. Ešte lepšie účinky má napríklad vo forme esenciálneho oleja.

Harmanček upokojuje menštruačné kŕče a bolesti a je známy najmä pre svoju protizápalovú schopnosť – pomáha aj pri gynekologických zápaloch, zápaloch močových ciest, zvnútra aj zvonka.

Vychutnať si čaj z tejto bylinky je dobré aj po namáhavom dni, keďže zmierňuje úzkosť a stres. Z harmančeka si dokážeš vyrobiť aj vodu, čo určite ocení tvoja pleť.

zdroj: pixabay.com

Rebríček obyčajný

Aj rebríček patrí do skupiny byliniek, ktoré vedia poradiť s takmer každým ženským problémom. Či už ide o meškajúcu alebo nepravidelnú menštruáciu, bolesti alebo rôzne zápaly. Vhodný je napríklad vo forme sedacieho kúpeľa.

pixabay.com

Mäta pieporná

Nie len, že z nej dokážeš pripraviť super letnú limonádu, mäta je dokonalým pomocníkom pri liečení takmer všetkých tráviacich problémov.

Uvoľňuje kŕče, lieči nadúvanie a, samozrejme, pomáha aj pri problémoch, akými sú nádcha, či prechladnutie, a to najmä vo forme esenciálnych olejov.

Pre svoju príjemnú chuť ňou vieš dochutiť aj iné druhy čajov. Je silno osviežujúca, pomáha aj pri bolesti zubov a ďasien.

pixabay.com

Žihľava dvojdomá

Prekrví tvoje telo, uľaví od bolesti hlavy, od alergií, pomôže pri zápale močových ciest, a dokonca si z nej vieš pripraviť aj odvar pre zdravé a krásne vlasy.

Žihľava je skutočne mocná bylinka, ktorá pomáha pri tvorbe hemoglobínu a stimuluje hladinu cukru v krvi.

Príroda sa práve teraz prebúdza a odhaľuje svoje najväčšie poklady. Väčšinu z týchto bylín si nazbieraš aj na lúke za domom. Fakt! Jediné, čo potrebuješ, je košík a pri návšteve tejto „lekárne“ možno naozaj pocítiš prepojenosť ženy a prírody.

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.