• 27. september 2023

5-krát inak: Mýty o masturbácii, ktoré najčastejšie počúvame

 5-krát inak: Mýty o masturbácii, ktoré najčastejšie počúvame

Mnohí z nás boli vychovaní v presvedčení, že masturbácia je zlá. Sme tu aj na to, aby sme vám oznámili niekoľko skvelých správ: masturbácia je nielen úplne v poriadku, ale v skutočnosti je aj veľmi obohacujúcou súčasťou života – rovnako ako je dobrý bezpečný sex.

Mýty o masturbácii sú tu s nami odnepamäti. Odkedy ľudia masturbujú, okolo tohto činu panujú mylné predstavy. Našťastie, väčšina predpokladov o sebauspokojení bola rokmi vyvrátená. Tu je päť najčastejších z nich:

1. Masturbujú iba muži

Masturbujú muži aj ženy. Fyziológia mužov a žien je odlišná. Muži potrebujú stimulovať myseľ a penis, aby dosiahli orgazmus, zatiaľ čo ženy potrebujú stimulovať klitoris a vagínu, a samozrejme, tiež myseľ. Obe pohlavia sa však môžu rovnako tešiť zo sebauspokojenia. Dôvody, prečo si niektorí z nás myslia, že masturbujú iba muži, sú len sociálno-kultúrneho rázu. V skutočnosti masturbuje každý sexuálne zdravý jedinec, ktorý disponuje potrebou sexuálneho ukojenia.

2. Pri masturbácii môžeš prísť o panenstvo

„Panenstvo“ neexistuje – je to sociálny konštrukt. Myšlienka panenstva je koncept, ktorý vytvorila spoločnosť. Keď je sociálny konštrukt dominantnou kultúrou presadzovaný veľmi dlho, stáva sa spoločenskou normou. Čiže keď panenstvo neexistuje, nemôžeš ho stratiť masturbáciou.

mýty o mastrubácii

Keď sa rozhodneš prvýkrát zdieľať svoje telo s iným človekom, bez ohľadu na to, ako táto interakcia môže vyzerať, môže byť a je mnohými ľuďmi vnímaná ako výnimočný okamih. Masturbácia je čas na preskúmanie a posilnenie vlastnej sexuality a na tomto zážitku ti nič neuberie. V skutočnosti ho môže len zlepšiť. Najmä preto, že masturbácia ti môže pomôcť zistiť, aké druhy stimulácie sa ti páčia.

3. Masturbácia neposkytuje žiadne dlhotrvajúce benefity

Rovnako ako sex, aj masturbácia pôsobí ako dobrý prostriedok proti stresu. Medzi zdravotné benefity masturbácie patrí lepší spánok, znížená úroveň stresu a napätia, lepšia koncentrácia, zníženie bolestí hlavy, zvýšenie sebavedomia a celkovo šťastná bytosť. U žien tiež pomáha zlepšiť vaginálnu suchosť, ktorá je hlavnou príčinou bolestivého vaginálneho sexu.

4. Ľudia masturbujú iba keď nie sú vo vzťahu alebo sú osamelí

Či už sú slobodní alebo vo vzťahu, ľudia masturbujú, a to neznamená, že sú vo vzťahoch nešťastní. V závislosti od úrovne sexuálnej túžby a stimulácie sa niektorí oddávajú masturbácii napriek tomu, že sú v zdravom vzťahu s partnerom. Niektorí ľudia si tento akt doprajú aj spolu.

5. Na masturbácii sa môžeš stať závislou

Niektoré ženy obľubujú stimuláciu s použitím vibrátora, nielen keď sú samy, ale aj s partnerom. To neznamená, že ide o závislosť – je to jednoducho osobná preferencia. Navyše, používanie vibrátora s partnerom môže byť zábavným a sexy doplnkom vášho sexuálneho života. A ak žena potrebuje na dosiahnutie orgazmu vibrátor, je to úplne v poriadku – niektoré ženy potrebujú extra stimuláciu k tomu, aby dosiahli vyvrcholenie.

zdroje: mariestopes.org.za, helloclue.com

Digiqole ad

Radka Dzurišová

Súvisiace články