• 19. január 2022

5 tipov, ako narábať s časom efektívne a byť produktívna

 5 tipov, ako narábať s časom efektívne a byť produktívna

Všetci na tejto planéte zdieľame rovnaké množstvo času. Naše dni sú rovnako dlhé a ani ten najproduktívnejší človek, ktorého poznáš, nemá stroj času, aby to všetko stíhal. Práve pri takých ľuďoch si možno kladieš otázku: Ako viem byť aj ja čo najviac produktívna?

Je pochopiteľné, že chceme svoj čas využívať čo najefektívnejšie, skrátka ho nepreflákať. Nie vždy je to také jednoduché. Máme okolo seba rôzne veci, ktoré vedia odpútať našu pozornosť od povinností, a niekedy máme pocit, že byť tou produktívnou osobou je nemožné.

Ak si sa našla aspoň v niektorom z týchto bodov, máme pre teba pár tipov, ako narábať so svojim časom efektívne a ako byť produktívnejšou.

Time managment nie je preceňovaný

Naozaj. Schopnosti správne si rozložiť čas by sa mali učiť už deti na školách. Je to veľmi zásadná vec pri plánovaní rôznych povinností dňa. Áno, naplánovať si deň do detailov je asi veľakrát nemožné, no vieš si aspoň približne rozdeliť čas, ktorý venuješ povinnostiam, a to dokonca tak, aby ti ostal čas aj na blízkych a na samú seba.

Za jeden deň toho vieš stihnúť oveľa viac, ako si myslíš. Odporúčame viesť si diár alebo aj denník. Plánovanie môže mať rôzne podoby, je len na tebe, čo uprednostníš.

Píš si TO-DO listy

Aj keď máš pocit, že nie si typ, ktorý si potrebuje písať zoznam toho, čo chce urobiť, práve ty to potrebuješ a využiješ najviac. Ideálne je napísať si to-do list pred spaním alebo skoro ráno, kedy máš ešte ako-takú motiváciu do nového dňa, a po rozume ti chodia všemožné veci, ktoré sa chystáš urobiť.

Ak chceš zostať produktívnou aj pri bežných aktivitách, napíš si ich na svoj zoznam. Ten pocit, keď si postupne počas dňa odškrtávaš jednotlivé povinnosti, je super!

Off-line režim

Aj keď vedia byť sociálne siete užitočné, nie je to práve scrollovanie postov, ktoré ti pomôže zostať produktívnou. Práve naopak. Ak máš vážne ten klamlivý pocit, že máš „málo času“, odíď z online priestoru.

Vypni sociálne siete a je možné, že zrazu budeš mať dostatok času nie len na povinnosti, ale aj na veci, ktoré robíš rada, len tak pre seba.

Rozdiel medzi motiváciou a disciplínou

Je pochopiteľné, že ak chceme začať s nejakou aktivitou, alebo zostať produktívnymi, je potrebné pripomínať si, prečo to robíme. Spomenúť si na motiváciu, ktorá nás k tej činnosti dostala.

Motivácia ale z dlhodobého hľadiska nestačí. Je to disciplína, ktorú si potrebuješ vybudovať. Budeš ju budovať postupne, každý deň, kedy sa rozhodneš spraviť jednu z tých vecí, ktoré si vyžadujú čas a niekedy aj viac námahy. Ale bude to stáť za to.

Nemusíš byť „to dievča“

Naučiť sa využívať svoj čas efektívne, nemusieť sa vyhovárať, že nestíhaš a mať každý deň chuť byť produktívna, sú úžasné spôsoby, ako na sebe pracovať. Dovoľ mi ale pripomenúť ti, že nemusíš byť „to dievča“.

To, že niekto vstáva ráno o piatej neznamená, že to musíš robiť aj ty. To, že si niekto pripravuje fancy raňajky neznamená, že to musíš robiť aj ty. A to, že má niekto v to-do liste viac vecí ako ty, neznamená, že nie si snaživá a produktívna.

Pamätaj si, že každá sme iná, každej vyhovuje iný režim, a to, ako efektívne narábame so svojim časom závisí od rôznych faktorov. Ľudia naokolo nás dokážu rovnako motivovať, ale spôsobiť v nás aj pocit viny, že svoj čas nevyužívame tak, ako oni.

Ani v tomto sa, prosím, neporovnávaj. Nezabúdaj na dôležitosť oddychu v dobe, akú žijeme.

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *