• 4. júl 2022

50 odtieňov červenej alebo prečo sa farba menštruačnej krvi mení

 50 odtieňov červenej alebo prečo sa farba menštruačnej krvi mení

Farba menštruačnej krvi závisí od dĺžky a toku vašej periódy, a môže sa pohybovať od svetloružovej až po čiernu.

Počas krvácania sa maternica zbavuje svojej starej výstelky(endometria) a vylúči ju. Dôvodom rôznej farby menštruačnej krvi je, že rovnako ako ostatná krv, aj táto oxiduje, čo znamená, že hemoglobín a železo v krvi reagujú na kyslík, a dodávajú krvi tmavšiu farbu.

Takže, ak ste sa už niekedy pozreli na svoju vložku alebo tampón, a trochu vás vystrašila farba krvi, je pravdepodobné, že nie ste sama. Poďme si teda rozobrať, čo znamenajú rôzne odtiene menštruačnej krvi a či alebo kedy je dôvod na obavy.

Jemne ružová farba

Tesne pred menštruáciou sa môžu malé množstvá krvi zmiešať s hlienom a spôsobiť ružový výtok. Ak si však všimnete ružový, vodnatý výtok medzi menštruáciami, spýtajte sa na to svojho lekára/lekárky.

Žiarivo červená farba

Toto je čerstvá krv a zvyčajne sa objaví na začiatku cyklu. Tiež je bežná, ak máte silnú menštruáciu. Počas silnej menštruácie si môžete všimnúť aj “zrazeniny” v menštruačnej krvi, čo je tiež normálne! Ak si však pravidelne všimnete zrazeniny väčšie ako 2,5 cm, taktiež o tom informujte svojho gynekológa/gynekologičku.

Tmavo červená farba

Ak je vaša menštruačná krv tmavočervenej farby, znamená to, že nie je čerstvá. Tmavo červená krv v tele bola pravdepodobne už dlhšiu dobu a mohla oxidovať. Môže to byť dôsledkom veľmi hustej výstelky maternice alebo len pomalšiu mieru vylučovania. Tak či onak, úplne normálne!

Hnedá farba

Hnedá krv je celkom bežná na začiatku, aj na konci cyklu. Buď neboli úplne vylúčené zbytky krvi z vášho predchádzajúceho cyklu, alebo ide o záver vašej aktuálnej periódy.

Čierna farba

Čierna môže vyzerať hrozivo, ale nie je sa čoho sa obávať. Podobne ako hnedá krv, je to jednoducho stará krv. Niekedy môže mať aj konzistenciu mletej kávy, vtedy vaše telo reaguje na vystavenie kyslému prostrediu.

Viete akej farby menštruačná krv nikdy nie je? Modrej. Napriek tomu, že v komerčných reklamách je taká vždy, keďže červená sa nenosí.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.