• 24. máj 2022

6 typov vzťahov medzi matkou a dcérou. Ako ovplyvňujú život dcéry?

 6 typov vzťahov medzi matkou a dcérou. Ako ovplyvňujú život dcéry?

Ľudia sú rôzni a mamy tiež. Niektoré tvoria so svojimi deťmi dokonalý tím, inde to zase viac či menej často škrípe. Bez ohľadu na to, naše mamy budeme vždy milovať, pretože tento druh lásky je jednoducho bezpodmienečný.

Rozumieme tomu, že vzťahy medzi matkami a dcérami sú dôležité, no aj náročné. Tu je 6 typov vzťahov matka-dcéra, medzi ktorými možno nájdete aj ten váš, a zistíte, ako vás ako dieťa mohol ovplyvniť.

1.Ako sestry

V tomto prípade sú matka a dcéra absolútne rovnocenné a správajú sa skôr ako sestry. Môžu si dokonca navzájom konkurovať.

Obrátenie rolí môže nastať aj vtedy, keď dcéra prevezme podpornú úlohu a stane sa „matkou“ svojej vlastnej matky, bude zodpovedná, starostlivá a prevezme akési rodičovské správanie.

Ako to ovplyvňuje dcéru: Dievčatá vychovávané týmito matkami sú často zodpovednejšie a stávajú sa líderkami. Vážia si hranice medzi ľuďmi, ale zároveň sa môžu cítiť dostatočne nemilované, emocionálne zanedbávané a mať strach z odmietnutia.

2. Najlepšie kamošky

Takýto vzťah je založený na dôvere a matka je prvým človekom, ku ktorému dcéra prichádza so svojimi myšlienkami a problémami.

Mama sa veľmi podieľa na živote svojej dcéry a podporuje ju, vždy vie, čo má povedať, a je takou osobou, akú jej dcéra v tej chvíli potrebuje: najlepšia priateľka, odborníčka na lásku, alebo nákupná parťáčka.

Ako to ovplyvňuje dcéru: Dcéry s takýmito matkami sa neboja čeliť výzvam a riskovať. Pretože sa cítia milované a pochopené, nadväzujú vzťahy a neboja sa odmietnutia.

3. Dve neznáme

V prípade, že preferujete držať svoju mamu mimo vášho života, a ona je tá posledná, ktorá sa dozvie, čo sa v ňom deje, váš vzťah pravdepodobne patrí k tomuto typu.

V takom prípade sa matka a dcéra do svojho života navzájom nezapájajú a nezdieľajú žiadne problémy alebo myšlienky, aspoň nie tie skutočne dôležité, pokiaľ to nie je nevyhnutné, a prakticky sa navzájom nepoznajú.

Ako to ovplyvňuje dcéru: U detí, ktoré majú oddelené vzťahy so svojimi rodičmi, sa častejšie vyskytujú depresie, úzkosti a je u nich pravdepodobnejšie, že budú mať nízke sebavedomie.

Z dcéry zároveň vyrastie veľmi zodpovedná a samostatná žena, pretože si svoje problémy dokázala vždy vyriešiť sama.

4. Matka ignorantka

Takýto vzťah je prípadom jednostranného odmietnutia, zvyčajne zo strany matky. Takéto matky ignorujú alebo odmietajú úspechy svojich dcér, nech dosiahnu čokoľvek.

Matka dcére nikdy nepovie, že je na ňu hrdá.

Ako to ovplyvňuje dcéru: Dcéry s takýmito matkami, prežívajú počas detstva a dospievania hlboké pochybnosti o sebe a cítia sa nehodné pozornosti alebo akýchkoľvek druhov pocitov. Zároveň zúfalo túžia po láske a uznaní.

5. Matka povzbudzovačka

V tomto prípade je mama najlepšou povzbudzovačkou svojej dcéry a chce, aby zo života vyťažila maximum a zažila všetko. Je veľmi zapojená do života svojej dcéry a chce byť jeho súčasťou.

Odmieta uznať akékoľvek hranice medzi nimi . Prežíva úspechy svojej dcéry, je podporná aj náročná. Často to vyplýva zo snov matky, ktoré si sama nesplnila, a z vecí, ktoré nezažila.

Ako to ovplyvňuje dcéru: S takýmto typom matky môže dcéra stratiť zmysel pre seba a môže sa stať závislá od ľudí. Vždy môže niekoho potrebovať po svojom boku a nebude schopná robiť svoje vlastné rozhodnutia.

6. Autoritatívna matka

Takýto vzťah zahŕňa nadmerne kontrolujúcu matku, ktorá dcéru neustále mikromanažuje, a je si istá, že bez jej vedenia zlyhá. Dcére nikdy nedáva na výber, neváži si jej slová a názory.

Zároveň je veľmi náročná a tvrdí, že to robí pre „dobro“ svojej dcéry. Dcéra sa zasa, buď otvorene, alebo potichu, búri.

Ako to ovplyvňuje dcéru: Dievčatá s týmito matkami sú voči sebe hyperkritické, majú nízku sebaúctu a majú tendenciu znehodnocovať svoje vlastné názory. Pozitívne je, že tieto dievčatá sú vo svojich vzťahoch veľmi zodpovedné a odhodlané.

zdroj: brightside.me

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.