• 24. máj 2022

7 vecí, ktoré by si mala vedieť o svojej vagíne

 7 vecí, ktoré by si mala vedieť o svojej vagíne

OK, niektoré z nich nemusia byť nevyhnutnými znalosťami, ale aspoň ťa pobavia.

1.Slovo vagína neexistovalo

Do roku 1230 neexistovalo slovo pre vagínu. Prvý zaznamenané označenie bol „kunda“, ktoré vtedy nemalo hanlivý význam, aký má teraz. V priebehu rokov dostali ženské vagíny všemožné názvy, ako „kohútik“ (populárny v 80. rokoch 18. storočia) či „mlynček na kávu“ (ktorý vstúpil do módy v 40. rokoch 20. storočia).

2.Vagína sa čistí sama

Zdravá vagína je samočistiaca. Preto nie je potrebné pri umývaní používať mydlo, postačí voda, alebo ak preferujete prírodný intímny gél určený špeciálne pre tieto oblasti tela.

3. Má svoju vlastnú mikroflóru

Vo vagíne každej ženy žije veľa rôznych mikroorganizmov, ktoré spoločne vytvárajú tzv. vaginálnu mikroflóru. Zloženie vaginálnej mikroflóry závisí na veku, hormonálnom stave, sexuálnej aktivite a celkovom zdravotnom stave ženy.

U zdravej ženy prevažuje vo vagíne prítomnosť niekoľkých druhov laktobacilov, ktoré udržujú v pošve prirodzené pH v rozmedzí 3,8–4,5. O ďalších obyvateľoch vagíny, si môžete prečítať v tomto článku.

4.Vyhovuje penisom (takmer) všetkých veľkostí

Priemerná vagína je hlboká 8 cm. Ak ste však sexuálne vzrušená, krčok maternice ustupuje bližšie k maternici, čo spôsobuje predĺženie až na približne 11,5 cm.

Jej elasticita tiež umožňuje, aby sa vagína rozšírila a predĺžila tak, aby vyhovovala penisom takmer všetkých veľkostí. Navyše, ak ste vzrušená, vagína sa prirodzene zvlhčuje, čo ešte viac uľahčuje pohlavný styk.

5. Je slepou uličkou

Vaša vagína je v podstate slepá ulica vedúca k maternici. Nikde inde. A je to jednosmerná ulica. Takže nie, váš tampón nemôže skončiť v maternici, ale menštruačná krv a deti si môžu nájsť cestu z maternice do a von z vagíny.

6. Nevonia po ružiach

Počas sexu dočasne stúpa pH vagíny, aby spermiám umožnilo cestu k vajíčku. Pretože vaša vaginálna hodnota pH potrebuje asi štyri dni na to, aby sa vrátila do pôvodného stavu, môže sex často viesť k zmene vône.

Váš menštruačný cyklus môže tiež ovplyvniť vôňu vašej vagíny, zvyčajne je o niečo silnejšia a možno aj trochu železitá. Každá vagína má svoju vlastnú prirodzenú vôňu, no rozhodne nevonia po ružiach.

7. Zvládne aj work-out

Nie je potrebné kvôli nemu navštevovať fitko. Kegelove cviky je možné vykonávať v pohodlí domova: stačí stlačiť, ako by ste to urobili pri zastavení cikania v strede prúdu, pevne ho držať po dobu 8 – 10 sekúnd a relaxovať. Opakujte trikrát. Toto vaginálne cvičenie posilňuje svaly panvového dna a odporúča sa predovšetkým po pôrode.

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.