• 24. máj 2022

Ako hovoriť o menštruácii v rodine, s partnerom či na pracovisku?

 Ako hovoriť o menštruácii v rodine, s partnerom či na pracovisku?

Potrebovali ste sa niekedy s niekým rozprávať o svojej menštruácii, ale nevedeli ste ako na to? Prinášame vám niekoľko tipov, ako hovoriť o menštruácii otvorene, kdekoľvek a s kýmkoľvek.

Tým, že otvoríte tému menštruácie, dáte ostatným vedieť, že je v poriadku o nej diskutovať. Prvým krokom k porušeniu tabu je správne pomenovanie a rozprávanie o menštruácii, bez použitia eufemizmov, tajných hesiel či najbežnejšieho pomenovania “TO”.

Áno, na začiatku to môže byť nepríjemné, ale čím viackrát to urobíte, tým to bude pohodlnejšie.

Ako hovoriť o menštruácii s rodičmi/príbuznými?

Je pravdepodobné, že vaši dospelí členovia rodiny budú medzi prvými ľuďmi, ktorí budú vedieť, keď ste dostali prvú menštruáciu. A hoci sú z inej generácie, a možno by nechceli hovoriť o menštruácii otvorene, môžete im pomôcť rozšíriť obzory a dosiahnuť, aby im bolo príjemnejšie rozprávať o témach, ktoré sú tabu.

Tu je niekoľko nápadov:

  • Ak sa vám to nedarí povedať rodičom osobne, môžete im namiesto toho poslať SMS, e-mail alebo napísať list. Toto je prvý krok k schopnosti hovoriť o menštruácii z očí do očí.
  • Položte svojim rodičom otázku, aby ste konverzáciu otvorili náhodne. Napríklad: „Prečo si myslíte, že ako spoločnosť nehovoríme o menštruácii? Veď je to úplne prirodzené! “
  • Bonusová výzva: Požiadajte svojho otca (alebo iného príbuzného, ​​ktorý nemá menštruáciu), aby vám kúpil vložky alebo tampóny.

Ako hovoriť o menštruácii s partnerom?

Bez ohľadu na to, či sa snažíte otehotnieť alebo sa tehotenstvu snažíte vyhnúť, musí váš partner pochopiť, ako funguje menštruačný cyklus.

Porozprávajte sa s partnerom o tom, čo všetko váš menštruačný cyklus ovplyvňuje – náladu, energiu, chuť na sex…aj o každej z týchto vecí konkrétnejšie.

Ľahká a otvorená komunikácia nám pomáha nielen pochopiť svoje telá a lepšie sa o seba starať, ale umožňuje nám tiež vytvárať trvalejšie a stabilnejšie vzťahy.

Ako hovoriť o menštruácii v práci?

Táto situácia môže byť o niečo náročnejšia, pretože na väčšine pracovísk nie je „potrebné“ hovoriť o menštruácii. Ak však pracujete vo väčšinovom ženskom kolektíve, nevyhnutne sa objaví aj téma menštruácie – kto si nemusí v práci požičiavať vložku či tampón !?

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete normalizovať menštruáciu na svojom pracovisku:

  • Odvážne držte svoj tampón či vložku v ruke, keď idete na toaletu (neskrývajte to!)
  • Vyjadrite sa, keď niekto hovorí nevhodným alebo ponižujúcim jazykom o ženách a / alebo menštruácii.

zdroj: hellocloue.com

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.