• 27. september 2023

Ako nestratiť samu seba v dnešnom svete

 Ako nestratiť samu seba v dnešnom svete

zdroj: pexels.com

Stratiť samu seba v dnešnom svete je veľmi ľahké. Očakávania spoločnosti v tebe spôsobujú práve to, že potláčaš vlastné pocity, reakcie alebo nálady, pretože sa bojíš reakcie okolia, že nebudeš dosť dobrá.

Potláčanie vlastnej autenticity je niečo, s čím sa už stretla každá z nás. Zakaždým, keď si potlačila svoju prirodzenú reakciu, smiech, názor, len preto, aby si zapadla. Aby si sa zapáčila okoliu. A postupne si sa dostala do situácie, ktorú je ťažké opustiť a bojíš sa, že už nevieš byť sama sebou.

Ale ver mi, že ak si obklopená tými správnymi ľuďmi, nebude nič, čo budeš musieť v ich prítomnosti skrývať a potláčať. Ver, že ťa budú mať radi presne takú, aká si.

„Len buď sama sebou!”

Túto vetu počúvame v poslednom čase viac ako často. Všetci chcú autentickosť, ktorá práve v momente, keď je vyžadovaná, postráda na význame. Vieš, ako to myslím. Že všetci chcú niečo raw, bez filtra, obyčajné, a zároveň jedinečné, aby to nebola nuda.

No v momente, keď sa nad niečím zamyslíš, že to chceš spraviť autenticky, tak špekuluješ, a to spôsobuje pravý opak toho slova. Predstav si, že chceš na svoj profil zavesiť fotku. No nechceš, aby bola tuctová alebo dokonalá. Tak ju spravíš autenticky. Ale ani ten proces nebude bez úpravy. Nie na 100%.

Autentickosť totiž nie je niečo, čo vieme naplánovať, vyšpekulovať, naučiť sa. Je to niečo, čo už máme v sebe. (Koniec-koncov, ak dokážem niečo stratiť, tak to najprv musím mať.)

Príliš sama sebou

Možno si túto vetu už počula: „Buď sama sebou, ale nie príliš…“. Chápeš, ako keby si bola celkom fajn, ale niektoré tvoje stránky lezú ľudom na nervy, tak ich radšej schovaj. Fakt super.

Ja viem, nikto z nás nie je dokonalý a je prirodzené, že pri kontakte (predovšetkým s novými ľuďmi) chceme, aby vynikli naše lepšie stránky a vlastnosti. A je super si uvedomovať, že na tých menej silných stránkach môžeme stále pracovať.

No, ako som už spomínala, neboj sa samej seba. Svojej spontánnej reakcie, svojho smiechu, gesta, ale predovšetkým, svojich pocitov!! Práve to môže spôsobiť, že stratíš samu seba, že nebudeš vedieť, čo cítiť a čo si myslieť, aby si sa cítila v pohode v rozličných situáciách. Preto nepotláčaj svoje pocity podľa očakávaní iných ľudí, ale pracuj s nimi. Pracuj so sebou.

Prečo toto cítim a prečo ma to štve? Čo vo mne nie je vyriešené, že ma táto otázka rozčuľuje? Prečo mi táto poznámka príde nevhodná? Meradlom tvojich reakcií totiž nie je okolie, ale tvoja vlastná schopnosť porozumieť si.

Chceme byť sami sebou. Zisťujeme, ako môžeme byť sami sebou. Ako by to bolo niečo, čo nemáme, čo sa musíme naučiť. Odznova. A pri tom je to presný opak. Lebo poviem ti tajomstvo: Si úplná.

Už nič viac nepotrebuješ. Všetko, čo potrebuješ, aby si bola sama sebou, už máš. Nosíš to v sebe. Si to ty. Prijmi to. Pracuj s tým. Odovzdaj sa tomu. Vlastným pocitom, emóciám, myšlienkam. Neboj sa ich. Neboj sa seba. Ako pri všetkom inom, aj pri tomto ti budem držať palce.

Digiqole ad

Súvisiace články