• 27. september 2023

Ako oddialiť menštruáciu pred dovolenkou a nepokaziť si pritom voľné dni?

 Ako oddialiť menštruáciu pred dovolenkou a nepokaziť si pritom voľné dni?

Dovolenka za rohom, plánovali ste ju už polroka dopredu, alebo ste si včera kúpili last minute a menštruácia vám vychádza presne o týždeň? Žiaden strach, problematika odďaľovania menštruácie je tu každý rok a vždy sa dá nejako vyriešiť. Prinášame dve spoľahlivé možnosti, ktoré môžete využiť ako poslednú záchranu.

Pre niektoré ženy je menštruácia banalita, no pre iné sú to dni preležané v posteli so silným krvácaním a kŕčmi v bruchu. Nikto sa nehrnie k vode ani na turistiku preto, aby nakoniec ostal sedieť na hotelovej izbe s blbou náladou a dve tretiny z dovolenkového týždňa sú fuč. Našťastie dnes existuje viacero možností ako si menštruáciu oddialiť aj narýchlo a pomerne jednoducho.

Pomôžme si pilulkami

Tie dámy, ktoré užívajú antikoncepciu, majú po probléme. Jednoducho neurobia v užívaní tabletiek alebo zavádzaní vaginálneho krúžku niekoľkodňovú pauzu, ale pokračujú ako od prvého dňa. Keďže je na trhu enormné množstvo preparátov a spôsob užívania môže byť odlišný, treba sa v každom prípade poradiť s gynekológom, ktorý odporučí ten správny spôsob užívania bez príchodu menštruačného krvácania.

Ak je dovolenka pre vás príležitosťou ako s antikoncepciou začať, rozhodne si to dobre premyslite. Prvé mesiace vás pri užívaní môže potrápiť aj súvislé špinenie, hormonálne výkyvy a iné drobnosti, ktoré môžu dovolenku zhoršiť oveľa viac, ako niekoľko dní krvácania.

Predlžovať cyklus, resp. „obrať“ ho o menštruáciu je ideálne pre tie ženy, ktoré hormonálnu antikoncepciu užívajú v akejkoľvek podobe už niekoľko mesiacov a telo je na hormóny zvyknuté. Možnosť s antikoncepciou pred dovolenkou začať tu však stále je. V dnešnej dobe je už väčšina preparátov nízkohormonálna, to znamená, že u väčšiny pacientiek je tolerovaná takmer bez ťažkostí. Reakcia každej ženy je však individuálna.

Tabletky na oddialenie

V lekárni nájdete niekoľko druhov preparátov, ktoré sú určené na oddialenie menštruácie. Nevýhodou je, že je potrebné dodržať určitú časovú schému v začiatkoch užívania, čo nemusí korešpondovať s tým, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate a ani s tým, či sa trafíte do plánovaného termínu „nemenštruovania“.

Vo všeobecnosti sú však tieto hormonálne lieky dobre tolerované, plnia svoj účel a pri správnom užívaní nijak zvlášť nerozhodia ženský cyklus. Nemajú antikoncepčný účinok, teda nefungujú ako ochrana pred otehotnením. Ich užívanie je však nevyhnutné konzultovať s gynekológom/gynekologičkou, aj z hľadiska vášho zdravotného stavu ale aj z hľadiska vhodnosti alebo nevhodnosti pre daný účel.

„Toto zaručene pomôže!“

Pozor na podobné frázy od susedky, či kamošky. Menštruačné krvácanie sa naozaj nedá oddialiť konzumáciou citrónov, ríbezlí ani riedeného octu. Takisto ako sa nedá privolať pitím červenej hroznovej šťavy alebo červeného vína. Ak to vašej známej zaručene pomohlo, išlo skôr o náhodu, než o reálnu pomoc. Kyslé potraviny a vitamín C pomáhajú rozširovať cievy, to však neznamená, že nadmernou konzumáciou dokážete krvácanie oddialiť, či dokonca zastaviť.

Na to, či menštruácia bude alebo nebude meškať, má vplyv množstvo faktorov, medzi inými najviac stres, zmena prostredia, zmena životného štýlu aj spánkový rytmus. Spoliehať sa však na to, že na dovolenke budete mať iný režim a menštruácia príde neskôr, chce skutočne veľkú odvahu.

Zdá sa vám to málo? Je to málo

Realita je taká, že menštruácia je fyziologický proces, ktorý len ťažko ovplyvníme nejak inak, ako medikamentóznou liečbou. Je to prirodzená záležitosť, ktorá sa odďaľuje ťažko vzhľadom na procesy, ktoré jej predchádzajú. Ak ste sa rozhodli menštruáciu oddialiť a neznepríjemňovať si dovolenku, iná spoľahlivá možnosť ako pilulky nie je.

Skúšať môžete, samozrejme, všeličo. Babských rád je na internete neúrekom, no žiadna z nich vám nezaručí, že dovolenku nestrávite s tampónmi, bolesťami hlavy alebo brucha, celkovým diskomfortom, či naháňaním nie vždy a všade dostupných toaliet. V každom prípade sa pred odchodom nezabudnite vyzbrojiť hygienickými potrebami, liekmi na bolesť a dobrou náladou, nech už je to s krvácaním akokoľvek. Prajeme príjemné leto!

zdroj: healthline.com

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články