• 4. júl 2022

Ako súvisí zdravie močového mechúra s tvojim sexuálnym životom?

 Ako súvisí zdravie močového mechúra s tvojim sexuálnym životom?

zdroj: freepik.com

Možno si už niekedy počula, že “ísť sa vycikať” by malo byť prvou položkou na zozname úloh vykonaných hneď po sexe. Pravdou je, že aj keď cikanie po sexe môže byť užitočné, nie je to koniec sveta, ak to neurobíš hneď. Má to však svoje výhody.

Je to naozaj potrebné?

Nie je to samo o sebe potrebné, ale je to užitočné. Cikanie po sexe môže pomôcť predchádzať infekciám močových ciest. Tie sa vyskytujú, keď baktérie vstupujú do močového traktu, zvyčajne cez močovú trubicu, a cestujú do močového mechúra.

Ísť “na malú” po sexe môže pomôcť vyplaviť baktérie, ktoré sa dostali počas pohlavného styku, z tvojej močovej trubice. Aj keď to nie je spoľahlivý spôsob, ako zabrániť infekciám súvisiacim so sexom, je to jeden pomerne jednoduchý spôsob, ktorý môžeš vyskúšať.

Hoci tento zvyk môže byť užitočný, nie je to naliehavé lekárske odporúčanie pre každého. Ak mávaš opakujúce sa infekcie močových ciest, porozprávaj sa so svojím lekárom – močenie po sexe nie je postačujúce. Ak má žena opakujúce sa infekcie tohto druhu, často si spomenie, že sa po sexe musí vycikať, pretože infekcia je taká nepríjemná, že aj takýto malý krok jej poskytuje pocit ľahkého preventívneho opatrenia.

Čo hovorí výskum?

Jedna štúdia v časopise Eastern Mediterranean Health Journal zistila, že tehotné ženy, ktoré zvykli močiť do 15 minút po sexe, mali nižšiu pravdepodobnosť vzniku infekcie močových ciest ako ženy, ktoré potom nemočili.

Dr. Minkin poznamenáva, že iné štúdie nenašli žiadne takéto spojenie. Žiadny výskum však nenaznačuje, že zvyšuje riziko UTI (Urinary Tract Infection), takže ho považujte skôr za prevenciu.

Zdravie močového mechúra priamo úmerne súvisí s tvojim sexuálnym životom

Močový mechúr sa nachádza medzi panvovými kosťami a je to svalnatý, dutý orgán, ktorý sa rozširuje, aby udržal moč. Svaly močového mechúra sa uvoľnia, keď sa naplní močom, ale keď sa naplní, vyšle signály do mozgu, aby ho vyprázdnil.

Sex s plným močovým mechúrom tiež zvyšuje šance na vývin stresovej inkontinencie moču. Tento stav sa vyvíja v dôsledku slabého svalstva panvového dna a/alebo slabého zvierača močovej rúry. V tomto stave môže močový mechúr uvoľniť moč pri akomkoľvek pohybe, ktorý naň vyvíja tlak, ako je kašeľ, cvičenie, smiech, kýchanie alebo sex.

Ak dostaneš infekciu, uisti sa, že tvoj partner (či už más jedného alebo viac) sa tiež nechá otestovať a liečiť, inak je veľká šanca, že si infekciu budete navzájom prenášať tam a späť.

zdroje: who.int, thehealthy.com, flo.health

Digiqole ad

Radka Dzurišová

Súvisiace články