• 24. máj 2022

Áno, aj ženám rastú chlpy!

 Áno, aj ženám rastú chlpy!

Trend holenia začal v roku 1914 reklamami v Harper’s Bazaar. S podporou ďalších vplyvných časopisov, ako Playboy a reklám od Gillette, sa tento trend stal mimoriadne populárnym.

Spomínam si úplne presne na to, kedy som si prvýkrát oholila nohy. Mala som 13 rokov, bola som v tercii na gymnáziu ( čiže ako keby v 7. ročníku ZŠ).

Myslím, že som ešte ani nedostala prvú menštruáciu, ale nohy som už mala oholené. Keďže som tmavý typ, tie jemné pidi chĺpky 13-ročného dievčatka (čo by som za ne teraz dala) mi už bolo vidno, a ja som to považovala za veľkú tragédiu.

Keď mi kamoška-spolužiačka navyše povedala, že ona si už chĺpky na nohách holí, viac mi nebolo treba. So žiletkou, ktorú som šlohla mamine, som sa potajomky raz zamkla doma v kúpeľni, a prvé chĺpky išli dolu.

Cítila som sa po tom na druhý deň v škole bohovsky “dospelo.” Keď chĺpky začali dorastať a svrbieť ako hovädo, došlo mi, že to taká sranda, ako som si myslela nebude.

Dnes som už vydatá tridsiatnička, a hoci si nohy (aj iné partie) holím, pretože sa tak sama cítim lepšie, uvedomujem si čoraz viac, že sme sa ako spoločnosť dostali do bodu, kedy sú chlpy na ženských nohách často považované za niečo nechutné a odpudzujúce, napriek tomu, že sa s nimi nejaká žena môže cítiť komfortne a urobiť absolútne legitímne rozhodnutie, neholiť sa.

Ako som sa dočítala, trend holenia začal v roku 1914 reklamami v Harper’s Bazaar. S podporou ďalších vplyvných časopisov, ako Playboy a reklám od Gillette, sa tento trend stal mimoriadne populárnym, najmä medzi nositeľkami krátkych sukní a bikín.

Ako píšem vyššie, spoločnosť je však podľa mňa dnes nastavená tak, že neoholené čokoľvek považuje na žene za problém. A to nie je v poriadku.

Pretože ten problém je oveľa väčší ako iba chlpy na nohách. Ženské telá nie sú dokonalé, nie sú hladučké ako riťka bábätka. Máme chlpy, máme strie, celulitídu, vrásky, jazvy, vyrážky, chĺpky na hornou perou, obočie, ktoré niekedy rastie ako sa mu chce a na prežitie potrebujeme viac ako jeden šalát denne. Také proste sme.

Takže, drahá spoločnosť, drahí muži, ale aj ženy, ktorých pohoršujú chlpy na ženských nohách, proste len žite a nechajte žiť, prípadne si zapnite Baywatch, keď budete chcieť vidieť dokonalé hladké lesklé telá a nie realitu.

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.