Anovulačný cyklus alebo menštruačný cyklus bez ovulácie, prečo vzniká a ako si s ním poradiť?

Anovulačné cykly, teda menštruačné cykly počas ktorých neprebehne fáza ovulácie, sú pomerne bežné a v lekárskej praxi sa s nimi odborníci stretávajú čoraz častejšie. Takýto cyklus nie je považovaný za ochorenie, ale za znak patológie ženského reprodukčného systému, teda za stav, ktorý je zapríčinený obvykle iným zdravotným problémom.
Vajíčko sa neuvoľnilo
Ako už vieme, každá žena „dostane“ pri narodení určitý počet vajíčok. Keď sa dievčatká narodia, obvykle ich majú okolo dvoch miliónov, no počas puberty značnú časť spotrebujú a do plodného obdobia vstupujú s počtom len okolo 400 000.
Dôležité je tiež uvedomiť si, že nie každé vajíčko je schopné oplodnenia. Koľko zdravých a oplodniteľných vajíčok teda reálne každá z nás má, nám v podstate nikto nikdy presne nepovie. To, či sa vajíčka uvoľňujú, a teda či prebieha fáza ovulácie, obvykle zistíme až tak, že zostaneme tehotné.
V pároch, ktoré sa otehotnieť pokúšajú a nedarí sa im, obvykle ako prvé podstupujú vyšetrenie ženy. Anovulačný cyklus býva problémom najčastejšie spájaným s endometriózou, polycystickými vaječníkmi, zápalovými procesmi, endokrinologickými problémami, autoimunitnými alebo nádorovými ochoreniami, no neraz sa s nimi stretnú aj psychiatrické pacientky, či ženy, ktorým sa o problém postarala genetika.
Pokiaľ žena krváca, nemá šancu zistiť, či sa jej vajíčka uvoľňujú alebo menštruácia prebehne bez ovulácie. V takomto prípade gynekológ sleduje za akých hormonálnych podmienok vajíčko dozrieva, ako folikul rastie a aké sú hladiny hormónov v tej ktorej fáze cyklu. Na základe toho vie lekár ďalej postupovať v liečbe, samozrejme, pokiaľ neodhalil iný zdravotný problém.
Pomôže mi ovulačný test?
Väčšina žien po neúspešnom snažení ako prvé siahne po ovulačných testoch. Ibaže tento test potvrdí len to, že sa spustila produkcia LH hormónu, ktorý sa síce s ovuláciou spája ale nepotvrdzuje, že vajíčko sa aj uvoľní. S problémom sa treba obrátiť na gynekológa.
Ten ako prvé pozoruje rast viacerých folikulov, spomedzi ktorých sa ako dominantný ukáže len jeden – potenciálne možný oplodnenia, ktorý v strede cyklu praskne a v jeho mieste vzniká žlté teliesko. Zvyšné folikuly v procese zaniknú.
Môže sa tiež stať, že dominantný folikul nepraskne, vajíčko ostane vnútri a častom sa zmení na cystu. Alebo sa môže stať, že dominantný folikul praskne, ale neobsahuje žiadne vajíčko, prípadne obsahuje vajíčko zlej kvality. Takto približne by sa dali opísať komplikované procesy, ktoré každý mesiac prebiehajú v našom tele, a nemáme o tom ani poňatia.
Kde sa stala chyba?
Anovulačné cykly môžu mať dievčatá prvé dva roky od nástupu prvého menštruačného krvácania. Takisto ovulácia nemusí prebehnúť v čase, kedy je telo vystavené klimatickým alebo časovým zmenám, silnému stresu, po pôrode a počas laktácie, alebo po vysadení antikoncepcie. Tieto stavy ale odznejú a s návratom do normálu by mali nabehnúť aj ovulačné cykly.
Medzi rizikové patria najmä ženy, ktoré dlhodobo užívajú lieky zabraňujúce tehotenstvu, trpia nadváhou alebo naopak podvýživou, športovkyne nadmerne fyzicky aktívne, alebo ženy trpiace ochoreniami ženských orgánov.
Faktom je, že anovulačné cykly sú do veľkej miery spojené a ovplyvnené hormonálnymi výkyvmi, preto aj štatistiky hovoria o návrate zdravej ovulácie po tom, čo sa dajú pacientky do poriadku z hormonálneho hľadiska.
V zásade platí, že anovulačné cykly sú riešiteľná záležitosť, preto sa vopred neobávajte neúspechu, ale namiesto toho sa dajte do poriadku, nech to stojí čo to stojí.
zdroje: healthline.com, naturalcycles.com
