• 27. september 2023

Bakteriálna vaginóza vs. pošvová mykóza. Dokážete ich rozoznať?

 Bakteriálna vaginóza vs. pošvová mykóza. Dokážete ich rozoznať?

Svrbí to, páli to a je to nepríjemné. Bakteriálna vaginóza alebo vaginálna mykóza sú ochorenia, s ktorými sa za život stretne pravdepodobne každá žena. Nejde pritom o pohlavné choroby ani o nič hrozivé. Iba to netreba zanedbať.

Ani jedna z týchto nepríjemností nepostihuje iba ženy, ktoré už sú sexuálne aktívne. Ide o ochorenia, ktoré vznikajú z rôznych príčin. Pravdou ale je, že u žien, ktoré už pohlavne žijú, môžu byť opakované infekcie častejšie. Infekcia môže byť kvasinková – vaginálna mykóza, alebo bakteriálna – bakteriálna vaginóza. Príznaky sa dostavia vtedy, keď mikroflóru pošvy osídlia nežiadúce mikroorganizmy a začnú tam šarapatiť.

Nie je mykóza ako vaginóza

V gynekologických ambulanciách sa pacientky častokrát ukazujú až po opakovaných infekciách, ktoré sa pokúšajú riešiť samoliečbou. Práve včasná a správna diagnostika pomôže predísť opakujúcim sa ochoreniam. Je možné, že aj gynekológ vám nariadi liečbu „len“ voľnopredajnými prípravkami ako sú čapíky, mastičky a gély, no zároveň iba on dokáže správne vyhodnotiť, či je potrebná už aj antimykotická alebo antibiotická liečba.

Na začiatku problému je neraz ťažko rozpoznateľné, o čo ide. Bakteriálna vaginóza sa prejavuje najmä silným rybacím zápachom a bielym až žltkastým výtokom redšej konzistencie. Môže a nemusí vás to dole páliť a svrbieť. Pridružiť sa môže aj opuch, bolestivý pohlavný styk alebo ťažkosti pri močení. Naopak pošvová mykóza, lepšie známa ako tzv. „kvasinky“, sa prejavuje zo začiatku predovšetkým svrbením a hustým výtokom.

Problém nastáva, keď sa ku kvasinkám pridá aj vaginóza alebo k vaginóze kvasinky. Nejde o neobyčajný jav. Bežne sa do ambulancií dostavia ženy, ktoré trápia obe veci naraz. 

Ja to nedostanem, ja žijem zdravo

Rizikových faktorov, kedy dochádza k narušeniu pošvovej mikroflóry, je mnoho. Stačí:

  • jedna ranka pri pohlavnom styku
  • obyčajná viróza, ktorá oslabí imunitný systém
  • kúpanie v chlórovej vode
  • zmena sexuálneho partnera
  • užívanie antikoncepcie alebo antibiotík
  • samotná menštruácia alebo pohlavný styk dokážu zvýšiť pH vo vagíne a naštartovať tak zdarný proces pre nezbedné baktérie
  • cukrovka
  • časté striedanie partnerov
  • striedanie análneho a vaginálneho sexuálneho styku
  • prehnaná hygiena a používanie parfumovaných hygienických pomôcok

PH v pošve však dokáže narušiť aj samotné tehotenstvo, preto mnohé ženy v období gravidity trpia opakovanými zápalmi. Problém môže byť aj taká banalita ako gynekologické vyšetrenie, či málo lubrikantu, no a v neposlednom rade aj opakované infekcie u partnera. Áno, aj muži tým trpia! Len vám to najskôr nepovedia.

Vaginálne infekcie sú veľmi podobné, ale predsa sa niečím líšia. Dostať ich však môže každá z nás a nie je to hanba. Jedno je však dôležité a síce, že liečba patrí do rúk odborníka.

zdroje: bashbradford.org.uk, npz.sk

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články