• 4. júl 2022

Bolesť krížov počas menštruácie: prírodné tipy, ako ich zmierniť

 Bolesť krížov počas menštruácie: prírodné tipy, ako ich zmierniť

Poznajú to mnohé z nás. Zažívame prvé dni svojho cyklu, a k bolestivým prsiam, kŕčom, nafúknutému bruchu, tráviacim ťažkostiam a iným “srandám” , sa pridá ešte aj neznesiteľná bolesť krížov.

Za túto bolesť však nemôže prievan, holé kríže v krátkom svetríku, ani zlé sedenie, môžu za ňu prostaglandíny.

Prostaglandíny produkované počas menštruácie, spôsobujú kŕče a sťahy maternice, čo vedie k bolestiam chrbta a krížov. Je to podobný jav ako pri pôrode, ale v oveľa oveľa oveľa menšom rozsahu.

Možno si teraz hovoríte, že to nedáva logiku, veď maternica je predsa umiestnená v prednej časti tela. Prečo teda cítime bolesť v chrbte?
Vďaka nervovým vláknam v panve môžeme cítiť bolesť aj v inej časti tela. Vďaka nervové vlákna, good job.

Odhaduje sa, že až 75% žien pociťuje počas menštruácie stredne silné bolesti chrbta. Okrem pomocníkov ako je napríklad termofor alebo vyhrievacia podložka , či tabletka na utíšenie bolesti, skúste bolesti krížov predísť ešte predtým, než vypukne.

Prírodný pomocníci na bolesť krížov počas menštruácie

ZÁZVOR

Táto zohrievajúca bylina môže pomôcť zmierniť kŕče znížením hladiny prostaglandínov spôsobujúcich bolesť, ako aj pôsobením proti únave, ktorá je bežne spojená s PMS. Skúste čaj s nastrúhaným čerstvým koreňom zázvoru alebo prášok z koreňa zázvoru aspoň dva dni pred začiatkom menštruácie.

FENIKEL

Fenikel obsahuje anetol (zlúčenina s protikŕčovými účinkami), ktorá môže pomôcť zmierniť menštruačné kŕče. Okrem čaju môžete skúsiť napr. feniklové semiačka.

PYCNOGENOL

Získava sa z kôry pobrežnej borovice (Pinus maritima), ktorá rastie v borovicových lesoch v južnom Francúzsku. Je to silný antioxidant, ktorý má vplyv na cirkuláciu krvi. Je dostupný vo forme doplnkov výživy.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.