• 4. júl 2022

Britské múzeum vagíny vysvetlilo záhadu okolo vybielených fľakov na ženských nohavičkách!

 Britské múzeum vagíny vysvetlilo záhadu okolo vybielených fľakov na ženských nohavičkách!

Možno ste sa aj vy už niekedy čudovali nad tým, čo je tá svetlejšia škvrna, ktorá sa objavuje na vašom spodnom prádle. Nie ste samy, kto sa tomu čuduje, ako ukázal príspevok z múzea vagíny vo Veľkej Británii.

Mnohé ženy sa ozvali, a vyjadrili sa, že sa kvôli škvrnám na spodnom prádle cítili trápne, alebo si mysleli, že to bolo znamenie, že niečo nie je v poriadku. Ako však zdôrazňuje múzeum vagíny, nie je to tak.

Našli ste vo svojom tmavom spodnom prádle svetlejšie škvrny? JE TO NORMÁLNE! Vaša vagína je kyslá a má pH 3,8 – 4,5. To je dostatočne kyslé na vybielenie látky, píše na Twitri múzeum.

Mať (mierne) kyslú vagínu chráni ženy pred nezdravými bakteriálnymi a kvasinkovými infekciami. Hodnota vaginálneho pH sa bude počas vášho života líšiť, no zvyčajne je okolo 3,8 – 4,5. Mierne nad touto úrovňou je pred pubertou a po menopauze.

„Vaginálny výtok sa zvyšuje počas ovulácie a tehotenstva v dôsledku zvýšenia hlienu krčka maternice. Keď je vystavený vzduchu, môže zafarbiť spodnú bielizeň do slabo žltej farby kvôli oxidácii, “ vysvetlil pre Metro.co.uk v roku 2019 konzultant gynekológ Dr. Alex Eskander.

Podobné mýty, mylné predstavy a medzery vo vedomostiach o fungovaní ženského tela sú podľa bristkého múzea vagíny bežné.

„Vo svete, kde sa o vagínach veľa nehovorí, nie je prekvapením, že tieto informácie nikto neposiela ďalej v škole alebo doma, pretože mnoho pedagógov, rodičov a dokonca ani zdravotníckych pracovníkov tieto fakty tiež nepozná,“ povedala Zoe Williams z britského Vagina Museum.

V múzeu sa uskutočnila výstava s názvom Muffbusters: Vagina Myths and How to Fight Them zameraná na vyvrátenie niektorých z najrozšírenejších mýtov týkajúcich sa ženskej vagíny.

zdroj: iflscience.com, vaginamuseum.co.uk

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.