Cervikálny hlien ako pomocník v poznaní ženského cyklu? Objavujte svoje telo a riaďte sa jeho prirodzenými signálmi

Cervikálny hlien je dôležitou súčasťou ženského cyklu a napriek tomu o ňom stále vieme veľmi málo. Osveta je v tomto prípade viac ako dôležitá, pretože nám môže napovedať veľa o našom ženskom zdraví. Čo teda cervikálny hlien je a prečo je dôležité poznať jeho funkcie?
Bežne sa o cervikálnom hliene bavíme ako o akomsi vaginálnom výtoku. Reč je, samozrejme, o tom prirodzenom a zdravom, nie o infekčnom alebo bakteriálnom výtoku. Porozumieť tomu prečo, kedy a aký je a akú má v ktorej fáze funkciu je dôležité nielen pre ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, ale aj pre tie, ktoré chcú jednoducho poznať svoj cyklus v tzv. prirodzenej verzii. Poďme sa teda na cervikálny hlien pozrieť zblízka.
Čo je cervikálny hlien a na čo slúži?
Cervikálny hlien, alebo aj hlien krčka maternice, je prirodzenou súčasťou ženského cyklu a sprevádza nás prakticky stále. Jeho konzistencia sa mení v závislosti od fázy cyklu, v ktorej sa práve nachádzame. Ide o normálny sekrét, ktorý sa tvorí v krčku maternice vplyvom estrogénov a jeho hlavnou funkciou je upravovať kyslé pH pošvy pre lepšiu priechodnosť spermií v čase ovulácie. Mimo plodných dní je cervikálny hlien akousi vôdzkou, podľa ktorej sa môžete riadiť, ak nechcete otehotnieť a pritom sa spoliehať len na „prírodu“.
Plodná alebo safe?
Kvalita, množstvo a konzistencia hlienu sa v jednotlivých etapách menštruačného cyklu líšia. Všetky tieto zmeny sú riadené hormónmi a v podstate sú celkom spoľahlivým meradlom aktuálnej plodnosti. Zmeny cervikálneho hlienu majú pod palcom predovšetkým estrogén a progesterón. Estrogén priamo ovplyvňuje to, či ste práve plodná alebo vaše vajíčka ešte nie sú pripravené na úspešnú cestu k zdravým spermiám. Je veľký pomocník v produkcii cervikálneho hlienu a takisto v príprave sliznice maternice na uhniezdenie oplodneného vajíčka.
Naopak, progesterón je len akýmsi pomocníkom estrogénu pri jeho funkcii počas ovulácie a plodných dní. V prípade, že sa vajíčko neoplodní, je to práve progesterón, ktorý podá informáciu a spustí sa menštruačné krvácanie. Ak sa ale vajíčko oplodní a uhniezdi v maternici, vyšle informáciu o tehotenstve a menštruácia jednoducho nepríde. Mimo ovulácie je to práve progesterón, ktorý hlien zahusťuje a tým znemožňuje spermiám prechod k vajíčku. Má teda jednoznačne aj antikoncepčnú funkciu.

Je dôležité vedieť, že najväčším priateľom, a pre niekoho aj nepriateľom, je cervikálny hlien v období ovulácie. Práve vtedy je najredší a vodnatý, tvorí sa vo väčšom množstve a zabezpečuje prirodzenú lubrikáciu počas pohlavného styku. Obsahuje malé množstvo bielych krviniek, ktoré sa nekamarátia so spermiami a takisto vďaka nemu nie je pH v pošve také kyslé, aby spermie zničilo. V tejto etape je najvhodnejší čas na otehotnenie, v opačnom prípade je potrebné sa chrániť, inak je riziko neželaného tehotenstva naozaj vysoké. Takisto je dobré mať sa na pozore ešte aj pár dní po ovulácii, pretože cervikálny hlien dokáže udržať spermie živé a a pohyblivé až štyri dni.
Ako zistím, v ktorej fáze sa nachádzam?
Ak máte nepravidelný cyklus a chcete byť aspoň ako tak zorientovaná, môže znalosť jednotlivých fáz cervikálneho hlienu pomôcť. Ak je teda hlien:
• hustý, biely a lepkavý, spermie by cezeň prešli len ťažko. Pozorovať v takejto podobe ho možno zhruba štyri až päť dní od skončenia menštruácie. Nachádzate sa v neplodnej fáze, kedy je otehotnenie skôr raritné ako reálne.
• hustý a krémový, belavo-priehľadnej farby ale už evidentne nie celkom nepriechodný, ide o fázu pred začiatkom ovulácie, v praxi však ešte stále ťažko prechodný pre spermie túžiace po rozbehu.
• riedky a vodnatý, pomerne číry a vo väčšom množstve ide o hlien v ovulačnej fáze, preto pozor! Ak sa snažíte o bábätko, práve teraz je najvhodnejší čas. Niektoré ženy popisujú, že cervikálny hlien môže byť až taký riedky, že si ho mýlia s únikom moču. Ste približne v polovici cyklu, teda niekde medzi 10. – 14. dňom od začiatku menštruácie a hlien konzistenciou najviac pripomína vaječný bielok.
• biely hustý hlien po skončení ovulácie. Približne 16. deň od začiatku menštruácie sa mení cervikálny hlien opäť na neplodný, hustne a sfarbuje sa znova do bielej farby, môže byť lepkavý a niekedy aj veľmi mierne hrudkový. Nikdy však nezapácha!
• počas menštruácie je cervikálny hlien veľmi ťažko pozorovateľný, napriek tomu sa stále tvorí.
Ďalším poznávacím znamením môže byť pre vás pocit suchosti alebo vlhka v nohavičkách. Samozrejme, sú ženy, ktoré vaginálnou suchosťou netrpia ani počas neplodných dní a môžu mať pocit, že výtok ich sprevádza celý mesiac.
Vtedy sa treba viac sústrediť na konzistenciu a farbu. Väčšina dievčat a žien v produktívnom veku badá vlhšie prostredie predovšetkým v období ovulácie. Mimo nej by vás hlien nemal nijak výrazne obmedzovať ani obťažovať a badať by ste ho mali prakticky iba na toaletnom papieri, prípadne v miernom množstve na nohavičkách. V období ovulácie a plodných dní je to naopak, hlien môže spôsobovať nepríjemné pocity mokra, pretože samovoľne a vo veľkom množstve odteká z pošvy von.
