• 29. máj 2023

Čo sa deje s našimi hormónmi, keď sa bozkávame? 4 ďalšie odpovede na otázky o bozkávaní

 Čo sa deje s našimi hormónmi, keď sa bozkávame? 4 ďalšie odpovede na otázky o bozkávaní

zdroj: pexels.com

Prečo sa ľudia vlastne bozkávajú? Prečo sme sa ako jediné cicavce uchýlili ku kontaktu z úst do úst, na rozdiel od mačiek, ktoré sa túlia a psov, ktoré sa nadšene olizujú, aby prejavili náklonnosť? Je bozkávanie zdravé? Vnímajú muži a ženy bozkávanie inak? Odpovede nájdeš v texte.

Spomeňte si na svoj úplne prvý bozk. Tento veľký deň sa vám asi navždy zapíše do pamäti, ale je pravdepodobné, že všetok ten humbuk okolo tejto udalosti bol lepší ako samotná pusa. Je možné, že ste boli jedným z tých šťastlivcov, ktorí zažili “motýle v bruchu”. V tom horšom prípade ste boli súčasťou nepríjemnej a nedbalej výmeny slín, pri ktorej ste si položili otázku, prečo ste sa vôbec tešili na dosiahnutie tohto míľnika v svojom živote.

Čo sa deje s našimi hormónmi, keď sa bozkávame?

Antropologička Helen Fisher hovorí, že keď sa bozkávame z úst do úst, zdieľame sliny, ktoré obsahujú testosterón, ktorý zvyšuje našu chuť na sex. Bozkávanie tiež stimuluje hormóny dopamín a oxytocín – oba podporujú väzbu a pripútanosť u ľudí.

Je bozkávanie zdravé?

Áno aj nie. Áno, pretože bozkávanie stimuluje produkciu tzv. hormónov šťastia alebo neurotransmiterov serotonínu, dopamínu a oxytocínu a zároveň znižuje produkciu stresového hormónu kortizolu. A nie, pretože existuje asi 80 miliónov baktérií, niektoré škodlivé, niektoré nie, ktoré si ľudia bozkávaním vymieňajú.

To však nie je nič v porovnaní s baktériami, ktoré si ľudia vymieňajú bežným potrasením rúk – odhadom ich je približne 124 miliónov. Možno práve preto sa Francúzi, Taliani a Holanďania bozkávajú namiesto podávania rúk.

Vnímajú muži a ženy bozkávanie odlišne?

Behaviorálny vedec Rafael Wlodarski zistil, že ženy majú tendenciu uprednostňovať schopnosť partnera bozkávať sa viac ako muži – najmä pri prvotnom hodnotení svojich partnerov. Ženy majú tiež tendenciu považovať bozkávanie za dôležitý spôsob vyjadrenia citov v dlhodobých vzťahoch.

Bozkávanie neznamená vždy príležitosť k sexu

To, že sa s niekým rada bozkávate, nie je signálom, že ďalším krokom musí byť sex. Avšak, mnohí sa obávajú, že ak sa s partnerom odovzdajú intenzívnemu bozkávaniu, druhá strana bude tlačiť na to, aby prešli k ďalšiemu kroku.

„Aby sa bozkávanie stalo zmyslovým zážitkom, využite príležitosť a prestaňte bozkávanie považovať za medzizastávku na ceste k sexu,“ hovorí Moali, ktorá je expertkou na sex a vzťahy a venuje sa aj klinickej psychológii.

Ak sa chcete len bozkávať, povedzte to. Povedzte svojmu partnerovi, že sa s ním len chcete túliť a užiť si tento druh intimity, ale zároveň ho vopred upozornite, že práve teraz sa necítite na sex. Určite to pochopia. A, samozrejme, prejavte rovnakú zdvorilosť aj svojmu partnerovi, ak to bude naopak.

zdroje: Helenfisher.com, oasis2care.com, youtube.com

Digiqole ad

Radka Dzurišová

Súvisiace články