• 27. september 2023

Domáce práce tvoria najviac nedocenenej práce v spoločnosti a väčšinu z nej stále robia ženy

 Domáce práce tvoria najviac nedocenenej práce v spoločnosti a väčšinu z nej stále robia ženy

zdroj: pexels.com

Ako dosiahnuť, aby sa všetci členovia domácnosti podieľali na starostlivosti o ňu rovnako? Odpoveď by sa mohla zdať veľmi jednoduchá: robte rovnako práce. Z osobnej skúsenosti ale mnohí vieme, že to nie je také jednoduché.

Manažment domácnosti je tiež práca

Mnoho článkov na tému deľby domácich prác sa odvoláva na veľmi známy komiks na tuto tému . V ňom autorka na príklade domácnosti jej kamarátky rozoberá fakt, že deliť manuálnu prácu potrebnú na fungovanie domácnosti nezohľadňuje fakt, že niekto ju musí naplánovať a manažovať jej priebeh.

Jednouchým príkladom je situácia, v ktorej sme boli všetci, či už s romantickým partnerom, spolubývajúcim alebo s rodičmi: je čas na večeru, a musíte as rozhodnúť, čo sa bude variť. Všetci členovia domácnosti sú zaneprázdnení a jeden z nich musí robiť všetky rozhodnutia. Teda musí vedieť napríklad – aké sú každého preferencie, čo je v chladničke, čo treba doplniť, ako recept uvariť a podobne .

Vedeli by ste sa dostať do štádia prestretého stolu bez využitia donáškovej služby alebo bez neustáleho pýtania sa otázok ostatných členov domácnosti? Ak je odpoveď nie, je veľmi pravdepodobne, že to nie ste vy kto nesie mentálne bremeno starostlivosti o domácnosť.

Univerzálny model neexistuje

Na internete existuje veľa tipov, ako tento problém riešiť. Pravdou ale je, že pre každú domácnosť bude riešenie vyzerať inak. Rozdelenie domácej práce bude vyzerať inak medzi partnermi, z ktorých je jeden na rodičovskej dovolenke a druhý jediným zdrojom príjmov, a inak medzi párom študentov, ktorí stále obaja nosia domov mame oprať pádlo.

Väčšina odborníkov odporúča začať úprimnou konverzáciou. Otázky ako: máš pocit, že robíš v domácnosti dosť? Ktoré časti starostlivosti o domácnosť by robil najradšej? Ale aj so samým sebou: mám pocit, že ja robím dosť? Sú moje nároky na fungovanie domácnosti realistické? Je moja nechuť k tomu alebo onému úkonu spojená s mojou výchovou?

Rovnosť oddychu, nie rovnosť povinnosť

Influencerka a psychologička KC Davis upozorňuje na to, že je takmer nemožné rozdeliť si povinnosti v domácnosti rovnomerne. Pre každého z nás rôzne úlohy predstavujú rôzne problémy, nehovoriac o tom, že množstvo času a energie potrebnej na ich splnenie bude záležať na nekonečnom množstve faktorov.

KC navrhuje sústrediť sa na rovnomerné rozdelenie oddychu a voľného času. Ak napríklad jeden partner pracuje a druhý je doma s deťmi, pracujúci partner príde domov a jeho pracovný deň sa skončil. Partner, ktorý je doma s deťmi, nemá takýto automatický koniec povinností, a preto si ho treba nastaviť.

Uprataný dom z vás nerobí lepšieho človeka

Základom pri úspešnom rozdelení povinností v domácnosti je uvedomiť si, či ten alebo iný úkon robíme preto, že je potrebný alebo preto, že máme pocit, že musíme. V starostlivosti o domácnosť existuje veľa zdrojov predsudkov a zvykov, ktoré sú v konečnom dôsledku pre našu špecifickú situáciu nepotrebné.

Čo naozaj potrebujete mať doma upratané? Aké je prijateľné minimum? Domáca práca tvorí najviac nedocenenej práce v spoločnosti a väčšinu z nej stále robia ženy. Deľba starostlivosti o domácnosť je jedným zo základov rovnosti v spoločnosti. Napriek tomu, že sa konverzácia o nej v poslednej dobe výrazne pohla, máme stále ako spoločnosť čo zlepšovať.

zdroje: english.emmaclit.com, akoapreco.com, strugglecare.com

Digiqole ad

Maggie Drahovská

Súvisiace články