• 27. september 2023

Endometrióza trápi stále viac žien. Ako sa dnes lieči a ako pokračuje jej výskum?

 Endometrióza trápi stále viac žien. Ako sa dnes lieči a ako pokračuje jej výskum?

zdroj: freepik.com

Endometrióza je chronický stav, pri ktorom tkanivo zvané endometrium – podobné výstelke maternice – rastie mimo maternice. Príčina vzniku endometriózy je stále neznáma. Niektoré výskumy naznačujú, že určitú úlohu môže zohrávať potlačenie špecifických génov.

Endometrióza je známa príznakmi ako bolesť panvy, krvácanie a špinenie počas cyklu, a je tiež sprevádzaná tráviacimi ťažkosťami. U niektorých žien môže viesť k problémom s otehotnením až k neplodnosti.

Najnovšie možnosti liečby endometriózy

Zatiaľ neexistuje žiadny liek na endometriózu. Dostupné liečby neriešia samotnú endometriózu, ale zameriavajú sa na zmiernenie symptómov. V súčasnosti je hlavným cieľom liečby endometriózy práve potlačenie a zmiernenie bolesti.

Často sa odporúčajú lieky proti bolesti na predpis aj voľnopredajné lieky, hormonálna liečba alebo operácia. Výskum diagnostiky a liečby endometriózy stále pokračuje. V posledných rokoch sa objavili dve hlavné – a trochu sci-fi – možnosti.

Preprogramovanie buniek

V štúdii z roku 2018 výskumníci zistili, že indukované ľudské pluripotentné kmeňové (iPS) bunky možno „preprogramovať“ tak, aby sa transformovali na zdravé, náhradné maternicové bunky.

To znamená, že bunky maternice spôsobujúce bolesť alebo zápal, môžu byť nahradené zdravými bunkami. Tieto bunky sú vytvorené z vlastných zásob iPS buniek. To znamená, že neexistuje žiadne riziko odmietnutia orgánu, ako je to pri iných typoch transplantácií.

Stále je však v tejto oblasti potrebný ďalší výskum. Je tu ale veľká šanca, aby bola bunková terapia dlhodobým riešením endometriózy.

Génová terapia

Príčina vzniku endometriózy je stále neznáma. Niektoré výskumy naznačujú, že určitú úlohu môže zohrávať potlačenie špecifických génov.

Vedci z Yale University zverejnili v roku 2018 štúdiu, v ktorej sa zistilo, že mikroRNA Let-7b – genetický prekurzor, ktorý riadi génové expresie, je u žien s endometriózou potlačený. Riešením by teda mohlo byť práve podávanie tohto genetického prekurzoru.

Doteraz bola táto liečba testovaná len na myšiach. Vedci zaznamenali veľké zníženie endometriálnych lézií po injekcii Let-7b. Pred testovaním na ľuďoch je potrebný ďalší výskum.
Ak sa génová terapia ukáže ako účinná u ľudí, môže ísť o nový nechirurgický, neinvazívny a nehormonálny spôsob liečby endometriózy.

Nový výskum žien so skorou menopauzou

Podľa zistení novej štúdie sa zdá, že ženy s endometriózou majú väčšiu pravdepodobnosť skorej menopauzy, čo zvyšuje riziko nižšieho počtu reprodukčných rokov. Výskum publikovaný v JAMA Network Open je prvým, ktorý skúma súvislosť medzi laparoskopicky potvrdenou endometriózou a skorou menopauzou (pred dosiahnutím veku 45 rokov).

„Zistili sme, že ženám s endometriózou, najmä ženám, ktoré nikdy neužívali antikoncepciu alebo ktoré nikdy nerodili, môže hroziť skrátenie doby reprodukcie,“ hovorí Madhavi Kulkarni, PhD, vedúci autor a výskumník na oddelení pôrodníctva na Michiganskej štátnej univerzite.

Takmer každá žena má vo svojom okolí ženu s endometriózou. Často o nej samy nevedia, alebo ak áno, je im vyčítané, že nie sú reálne choré. Podporte ich, dajte im vedieť, že v tom nie sú samé. Iba tak je možné šíriť pravdu o tejto tichej, no veľmi zákernej chorobe.

Zdroje: everydayhealth.com, healthline.com

Digiqole ad

Radka Dzurišová

Súvisiace články