• 30. marec 2023

Holiť si intímne partie alebo nie?

 Holiť si intímne partie alebo nie?

Naše intímne partie, rovnako ako podpazušie, obsahujú veľa potných žliaz, a tie majú na svedomí ich charakteristický zápach. Pot je živnou pôdou pre baktérie a iné mikroorganizmy, a ochlpenie pre ne predstavuje úplný raj.

Bez chĺpkov má väčšina žien väčší pocit čistoty, a to sa potom odráža aj v sexuálnom živote. Cítime sa voňavejšie, sviežejšie, nemusíme riešiť, či nám ochlpenie nevytŕča spod prádla.

Intímne partie bez ochlpenia nie sú stopkou pre baktérie

Najčastejšie dôvody žien pre holenie intímnych partií sú hygienické a estetické. Lenže, ako to už býva, nič nie je iba čierne alebo biele.

Pri hľadaní informácií k tejto téme som napr. našla štúdiu zverejnenú v odbornom časopise Jama Dermatology, ktorá hovorí, že príliš časté holenie intímnych miest môže skôr uškodiť.

Tvrdenie, že ženské lono bez ochlpenia znamená stop hromadeniu baktérií, nie je vôbec pravdivé. Chĺpky naopak predstavujú prirodzenú bariéru pred vonkajším prostredím. Holenie je pre jemnú pokožku lona neprirodzené, dráždi ju a zanecháva na nej mikroskopické ranky.

Podráždenie v kombinácii s teplým a vlhkým prostredím je potom rajom pre baktérie na druhú. Rozhodnutie, či sa holiť alebo neholiť, má teda viac uhlov pohľadu , než len ten estetický či hygienický, je však na každej z nás.

Ako sa pri holení vyhnúť začervenanej pokožke, svrbeniu či porezaniu?

  • pred holením sa vykúpte v horúcej vode, chĺpky zmäknú a bude sa vám s nimi ľahšie pracovať
  • na holenie používajte penu alebo špeciálny gél. Holiace prípravky by mali mať neutrálne alebo mierne kyslé pH
  • pri holení napnite kožu, aby sa ochlpenie „postavilo“. Vďaka tomu chĺpky oholíte rýchlejšie a jednoduchšie
  • oholenú pokožku uterákom nedrhnite, len ju jemne vysušte. Natrite ju kokosovým olejom, bambuckým maslom alebo pantenolom.
  • po holení noste voľnejšie oblečenie, aby mohla pokožka dýchať.
Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.