• 4. júl 2022

Hormonálne akné: ako ho zmierniť pomocou výživy?

 Hormonálne akné: ako ho zmierniť pomocou výživy?

Hormonálne akné postihuje väčšinou dospelé ženy. Na rozdiel od puberťáckeho akné však zvykne pretrvávať niekoľko rokov a vzniká väčšinou cyklicky v závislosti od menštruačného cyklu ženy.

Hormonálne akné sa objavuje v podobe cýst, väčších či menších vyrážok prevažne v oblasti sánky, brady a krku. Môže byť veľmi bolestivé, červené a zapálené a jeho liečba patrí do rúk lekára.

Hormonálne akné podnecujú, ako z názvu vyplýva, naše hormóny, nie vždy to ale musí znamenať, že každý, kto má hormonálne akné, má aj v neporiadku hormóny. Aj niektoré zdravotné problémy (PCOS, Poruchy funkcie nadobličiek či štítnej žľazy) môžu za hormonálne akné.

Ešte je podľa mňa dôležité spomenúť, že tak ako pri akomkoľvek inom probléme, ani pri tomto neexistuje jeden zázračný prípravok, zázračná čistiaca maska, alebo zázračný doplnok výživy či jedálniček. O kožu sa treba starať komplexne, zvnútra aj zvonka, a dnes vám napíšem bližšie o tom, ako na hormonálne akné zvnútra.

Hormonálne akné a stravovacie návyky

Pomocou klinických štúdií sa podarilo nájsť spojitosť medzi niektorými zložkami stravy a akné.

Na vznik akné majú dokázateľný vplyv:

  • potraviny s vysokým glykemickým indexom (najhoršia je biela múka a cukor)
  • mlieko a mliečne výrobky
  • nedostatok vitamínu E, A a D
  • nedostatočný príjem omega-3 mastných kyselín (MK)
  • nedostatočný príjem vlákniny, zinku a chrómu

Ako zmierniť akné pomocou stravy?

Určite ako prvé minimalizujte príjem mlieka a mliečnych výrobkov, existujú jasné vedecké dôkazy o vplyve mlieka na akné, o tom, ktorá zložka mlieka to spôsobuje vedú vedci stále debaty.

Ďalej zvýšte príjem vlákniny, ideálne z čerstvého ovocia a zeleniny, stavte aj na potraviny, ktoré pôsobia protizápalovo (odporúčam šťavu zo stonkového zeleru)

Vhodná je aj podporná liečba pomocou doplnkov výživy, ideálne sú probiotiká, vitamín D, betakarotén, vitamín E, vitamín C zinok, chróm, za studena lisovaný ľanový olej či kurkuma.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.