• 30. marec 2023

Hormóny, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus

 Hormóny, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus

Ženské hormóny. Klesajú a stúpajú počas celého menštruačného cyklu, menia naše nálady, správanie, pocity, dokonca aj vzhľad! Rozhodne sa oplatí ich spoznať.

Menštruačný cyklus ovplyvňujú hlavne tieto hormóny:

  • FSH (folikulostimulačný hormón): zodpovedný za rast folikulu a dozrievanie vajíčka v ňom uloženom, je produkovaný hypofýzou v mozgu
  • LH ( luteinizačný hormón): zodpovedný za ovuláciu, tiež produkovaný hypofýzou
  • Estrogén: každý mesiac pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka, spôsobí, že jej stena zhrubne. Je zodpovedný aj za naše typické ženské tvary– prsia, širšie boky. Produkuje sa vo vaječníkoch.
  • Progesterón: tak ako estrogén, podporuje prípravu maternice (každý mesiac) na zahniezdenie vajíčka, produkuje sa vo vaječníkoch. Ak vajíčko nie je oplodnené, tak sa progesterón prestane tvoriť a nastáva menštruácia. Najdôležitejší je počas tehotenstva, kedy vyradí z činnosti menštruačný cyklus, vytvára ochranný hlien v pošve, pripravuje  mliečne žľazy a tlmí predčasné kontrakcie.

Nás ženy ovplyvňujú aj ďalšie hormóny, ale čo sa týka menštruačného cyklu, tieto 4 sú zásadne. Či sú vaše hormóny “v poriadku” často odhalí tzv. hormonálny profil, odber krvi, ktorý vám urobí váš gynekológ.

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.