• 27. september 2023

Je kúpanie počas menštruácie naozaj bezpečné? Predchádzajte nákaze aj červeným trapasom

 Je kúpanie počas menštruácie naozaj bezpečné? Predchádzajte nákaze aj červeným trapasom

Kúpanie počas menštruácie je pre mnoho žien dodnes úplné tabu. Drvivá väčšina z argumentov, prečo to nerobiť, je však len výsledkom dlhé roky pestovaných predsudkov. Ak vám krvácanie nečakane prekazilo plány pri vode, bez obáv sa do nej môžete namočiť. Menštruácia a kúpanie v dnešnej dobe už totiž naozaj nie sú problém, pokiaľ dodržiavate základné hygienické pravidlá.

Voda ako liek

Počas menštruácie veľa žien pociťuje určitý diskomfort, prinajmenšom počas prvých dní. Od bolesti brucha, kŕčov, nevoľnosti cez bolesť hlavy, únavu a zlú náladu. Nie je žiadnou novinkou, že počas svojich dní je odporúčané zbaviť sa nepohodlia práve fyzickou aktivitou. A tou môže byť napríklad plávanie!

Veľkou výhodou je, že voda nadnáša, takže sa telo nevysiľuje ako pri iných športoch. Ak sa nekúpete zrovna v studenom tajchu, príjemne teplá morská alebo bazénová voda môže byť obrovským pomocníkom pri úľave od kŕčovitých bolestí brucha či krížov. Podľa odborníkov má práve upokojujúce obtekanie vody okolo ľudského tela tlmivý a zároveň relaxačný účinok pri bolestiach pohybového aparátu, ako aj vnútorných orgánov. Účinkuje najmä na svaly a tým uľavuje od kŕčov a zmierňuje nadúvanie počas našich dní.

kúpanie počas menštruácie

Je to hygienické? Vo vode žije predsa mnoho potvoriek!

Každá z nás venuje zvýšenú pozornosť intímnej hygiene počas menštruácie. Pokiaľ padne rozhodnutie ísť sa zabaviť k vode, platí to trojnásobne. V prípade, že aquapark alebo kúpalisko podávajú na svojom webe aktualizované informácie o stave vody, naozaj netreba mať žiadne obavy. Chlór, ktorý sa bežne používa ako dezinfekcia bazénov, je v správnej miere dostatočne účinným zabijakom baktérií a mikróbov, ktoré by nám mohli spôsobiť ženské ťažkosti.

V dobre upravenej vode je šanca niečím sa nakaziť naozaj nízka. Kúpalisko sa ale naozaj oplatí vyberať dôkladne. Faktom je, že viacerí odborníci neodporúčajú kúpať sa počas menštruácie v prírodných vodách, ktoré dezinfikované nie sú a teda nemáte naozaj nijakú záruku, čo si odtiaľ na oslabených slizniciach prinesiete.

Čo sa týka mora, mohli by sme sa nazdávať, že soľ je prirodzená dezinfekcia a nákazy sa netreba obávať. Do určitej miery je to pravda, avšak nikto vám to nezaručí. Preto je veľmi vhodné sa nielen po bazéne, ale obzvlášť po kúpaní v morskej či jazernej vode ísť hneď z plaviek prezliecť a osprchovať intímnym mydlom.

Tampón alebo kalíšok ako bariéra?

Ako inak by sme mohli vliezť do vody, ak nie s tampónom. Divili by ste sa, koľko divožienok to ale dokáže aj bez toho, a to najmä v prírodných vodách. Metódy ovládania odtoku menštruačnej krvi sa svojho času tešili obrovskej obľube a dodnes ich malé percento žien aj praktizuje. Nie je to však hygienické a ak sa bavíme o bezpečnosti pre ženské telo, tak už vôbec nie zdravé. Do vody by ste rozhodne bez tampónu nemali vchádzať, pokiaľ si neplánujete namočiť iba chodidlá.

Na trhu je veľké množstvo tampónov – od obyčajných až po tie, ktoré sú napustené rôznymi druhmi probiotík. Reakcie odborníkov na ich účinok sa líšia a mnohí lekári ich považujú za obyčajný biznis. V čom sa však azda všetci zhodujú je, že do vody by bez tampónu žiadna žena nemala vojsť pre svoju vlastnú bezpečnosť. Po každom kúpaní je potrebné tampón vymeniť za nový a suchý, predídete tak možnej infekcii, kvasinkám a podobným chuťovkám, ktoré na vaše vnútorné pH číhajú v každom zákutí.

Rovnako ako tampóny sú bezpečné aj menštruačné kalíšky. Treba dbať na správne vloženie a po každom kúpaní kalíšok vyliať a dôkladne umyť aj v prípade, že krvácate len slabo. Nikdy si žiadnu hygienickú pomôcku nenechávajte bez výmeny po kúpaní, nech sa už vo vode zdržíte akokoľvek krátko a menštruujete hoci aj slabučko.

kúpanie počas menštruácie

Vložky sa s vodou nekamarátia

Aj keď je na trhu veľké množstvo hygienických pomôcok, nie každému tampón alebo kalíšok vyhovuje. Vložky, žiaľ, vo vode naozaj nemajú čo hľadať. V momente, keď sa dostanú do kontaktu s vodou, krv sa začne odplavovať do vody a vy sa môžete niekomu postarať o poriadne nepríjemný zážitok z kúpania. V ponuke existujú vložky určené na kúpanie, avšak o ich účinnosti sa vedú naozaj búrlivé a sporné diskusie. Bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú hygienické pre ostatných návštevníkov vodných plôch, pre vás znamená používanie vložky počas menštruačného krvácania de facto nijakú ochranu pred preniknutím infekcie z vody do narušenej pošvovej mikroflóry.

Kúpanie s vložkami je prípustné naozaj len za podmienok, že sedíte na kraji bazéna a močíte si nohy. Menštruácia dnes už nepredstavuje prekážku pred užívaním si leta vo vode. Pri dodržiavaní prísnejších hygienických zásad vám ani vášmu okoliu nič nehrozí. Ak si nie ste úplne istá, v čase najintenzívnejšieho krvácania sa vode vyhnite a po odznení najhoršieho do nej bez obáv čľupnite a užite si leto ako sa patrí!

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články