• 27. september 2023

K poriadnemu vzťahu (ne)patria hádky. 5 tipov, ako konflikt dostať pod kontrolu

 K poriadnemu vzťahu (ne)patria hádky. 5 tipov, ako konflikt dostať pod kontrolu

Výmeny názorov patria k životu. Odlišné pohľady na jednu vec sú prirodzeným javom, s ktorým sa stretneme všade, aj vo vzťahoch. Niekedy to proste nedáme a vybuchneme. Pohádame sa. Zvýšime hlas. Ovládnu nás emócie. Prestaneme sa na situáciu pozerať triezvo.

Ako je to s hádkami vo vzťahu?

Sú názory, že hádky sú súčasťou každého poriadneho vzťahu. Je tomu naozaj tak? Je vzťah bez hádok “menej” ako ten, ktorého sú súčasťou?

Najčastejším argumentom býva, že občasná hádka je vlastne dobrá vec, pretože dokazuje, že ľudom vo vzťahu na sebe záleží. To isté by sme však mohli povedať aj o vzťahoch, kde sa ľudia hádať nezvyknú. Preto by sme sa na úvodný argument mohli pozrieť aj z iného uhlu a trochu ho pozmeniť:

To, že sa s partnerom nehádate, neznamená, že vám na tom druhom nezáleží.

Či sa vo vzťahu zvyknete pohádať alebo nie, meradlo vzájomnej lásky, úcty a prajnosti je niekde inde.

Každý vzťah je iný, a preto nesúďme, čo je vo vzťahu normálne a čo nie. Koniec koncov, na to máš najlepšiu odpoveď ty a tvoj partner. Samozrejme, keď vzťah prerastie do extrému, kde sú hádky na dennom poriadku a ubližujú tebe aj tvojej polovičke, je načase porozmýšľať, či tento vzťah je naozaj prínosom a má zmysel.

Hádky nemusia byť súčasťou vzťahu, no ak k nim už ale dôjde, môžeš sa držať týchto 5 tipov, ako ich s prehľadom zvládnuť:

1. Raz, dva, tri, … dýchaj

Pred tým, ako povieš niečo, čo budeš vzápätí ľutovať, zastav sa, zhlboka sa nadýchni a premysli si to. Za tých pár sekúnd ticha si vieš v hlave rýchlo uvedomiť, či to, čo chceš povedať hádku viac umocní alebo dostane pod kontrolu. Ak by tvoje slová mali situáciu ešte viac eskalovať, rozmysli si, či ich naozaj povieš.

2. Vyhýbaj sa urážkam

Okej, si naštvaná a zdá sa, že druhá strana to vôbec nechápe. Namiesto nadávok a výčitiek sa pokús vysvetliť, čo ti vlastne prekáža a ako by ste to mohli vyriešiť. Nezabúdaj ani na bod číslo 1.

3. Nevyhrážaj sa odchodom

Ak sa ti zdá, že týmto vyhráš každú hádku, omyl! To, že niekoho vystrašíš do takej miery, že sa podriadi tvojim názorom a požiadavkám, nie je riešenie. Je to len oddialenie problému a jeho riešenie. A ešte aj k tomu aj veľmi necitlivé a manipulatívne.

4. Viac počúvaj ako rozprávaj

V hádke sa často už vopred sústredíme na množstvo argumentov, ktoré jednoducho musíme povedať nahlas. Skús sa viac sústrediť na počúvanie. Pomôže ti pochopiť druhú stranu a nakoniec možno zistíš, že celý problém je len nafúknutý.

5. Odolaj potrebe pohádať sa

Niekedy zvýšime hlas už pri úplnej somarine, z ktorej sa napokon vyvinie zbytočný konflikt. Skús sa na situáciu pozrieť s nadhľadom. Stojí ti táto vec vôbec za to? Nedalo by sa to vyriešiť inak? Pred tým, ako úplne podľahneš emóciám, porozprávaj sa najskôrv pokoji o tom, čo ťa trápi so svojím partnerom.

Osobne si myslím, že konfliktov je v dnešnom svete až-až a nikto hádky v skutočnosti nemá v láske, dokonca ani ľudia, ktorí tvrdia, že sa pohádajú radi.

Digiqole ad

Súvisiace články