• 27. september 2023

Kamala Harris na titulke februárového Vogue vyvolala rozruch. Má ikonický módny časopis problém?

 Kamala Harris na titulke februárového Vogue vyvolala rozruch. Má ikonický módny časopis problém?

Vybraná fotografia Kamaly Harris, ktorá zdobí titulku februárového vydania Vogue, vzbudila rozruch. Mnohé médiá ju označili za “trochu chaotickú”, osvetlenie za nelichotivé a celkový efekt za dosť nemódny.

Februárové vydanie ikonického módneho časopisu Vogue má na svojej titulke americkú viceprezirentku Kamalu Harris v tmavej bunde od Donalda Deal, úzkých nohaviciach, teniskách značky Converse a perlách s jej ochrannou známkou.

Fotku nasnímal Tyler Mitchell, ktorý v roku 2018 ako prvý fotograf čiernej pleti, nafotil obálku Vogue (fotil Beyoncé) a je známy svojou “neštudovanou estetikou fotografovania”.

Vybraná fotografia, ktorá zdobí titulku februárového vydania Vogue, vzbudila rozruch. Mnohé médiá ju označili za “trochu chaotickú”, osvetlenie za nelichotivé a celkový efekt za dosť ne-módny.

Slovo „neuctivé“ bolo používané najčastejšie na popis titulky na sociálnych sieťach.

Keď sa hlasy verejnej mienky začali ozývať čoraz hlasnejšie, Vogue vydal ďalší, formálnejší portrét viceprezidentky Harris, v pudrovo modrom kostýme z kolekcie Michael Kors Collection, s americkou vlajkou na klope a založenými rukami, ktoré mali byť symbolom akejsi výkonnej moci, nechýbala ani zlatá opona v pozadí.

Ako píše web The New York Times, tím Kamaly Harris odmietol komentovať, čo sa stalo. Časopis Vogue vydal aspoň krátke vyhlásenie:

„Tím vo Vogue miloval obrázky, ktoré Tyler Mitchell nasnímal, a vnímal ich, ako neformálnejší obraz, ktorý zachytáva autentickú a prístupnú povahu zvolenej viceprezidentky Harris, “ píše sa v stanovisku Vogue.

Aj keď Vogue zrejme nemal pri výbere titulky zlý úmysel, a mohol považovať svoju voľbu ako odrážajúcu modernú dobu, Kamala Harris je predsa len v inej pozícii, ako bol jej predchodkyne na obálke časopisu.

Michelle Obama (tri obálky časopisu Vogue), Hillary Clinton (prvá prvá dáma, ktorá sa objavila na obálke časopisu Vogue), dokonca aj Melania Trump , všetky boli prvými dámami, ktorých úlohou bolo dôstojne reprezentovať. Móda bola všeobecne prijímanou súčasťou tejto úlohy.

Samotný Vogue má komplikovanú históriu spojenú s rasovou otázkou. O redaktorke časopisu, Anne Wintour, a jej vlastnej minulosti so zamestnancami inej farby pleti, vyšli rôzne správy. Predchádzajúce obálky s ženami tmavej pleti, ako napríklad olympijská gymnastka Simone Biles, spôsobili, že ľudia kritizovali časopis za nedostatok fotografov tmavej pleti a za to, že nerozumejú tomu, ako správne nasvietiť ženy tmavej pleti (problém je viditeľný aj v prípade Kamaly Harris).

To všetko filtrované cez objektív systémového rasizmu v USA, zaručovalo, že vykreslenie Kamaly Harris v časopise bude obzvlášť sledované.

zdroj: nytimes.com, vogue.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.