• 30. marec 2023

Keď jedna hviezdna facka zvýši povedomie o chorobe, ktorá je pre mnohých tabu

 Keď jedna hviezdna facka zvýši povedomie o chorobe, ktorá je pre mnohých tabu

Asi každý už počul o nedávnom virálnom incidente z odovzdávania Oscarov. Will Smith po nevhodnom vtipe o chorobe jeho manželky Jada Pinkett Smith dal facku autorovi vtipu, ktorým bol komik Chris Rock.

Zatiaľ čo oscarová facka rozdeľuje ľudí na dva tábory, dôležitejší je fakt, že táto udalosť rozšírila povedomie o chorobe, ktorá je častokrát tabu, alebo sa z nej, ako sme mohli vidieť, robia žarty.

Alopécia je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov. Napadnuté folikuly sa stávajú veľmi malými, drasticky spomaľujú produkciu, a tak žiadne vlasy ani chĺpky nie sú viditeľné mesiace, či roky. Postihuje rovnako ženy ako mužov, no je potrebné priznať, že strata niečoho, čo odjakživa spoločnosť nazýva „ženskou korunou krásy“, býva viac traumatizujúca práve pre ženy. 

I keď na chorobu existuje liečba, nie je možné ju úplne vyliečiť. Človeka diagnostikovaného alopéciou netrápi ochorenie len z fyzického hľadiska. Je to najmä psychické zdravie, ktoré trpí. Život s rôznymi formami alopécie častokrát prináša depresie a izoláciu. 

Ako sa na oscarovú príhodu pozerá niekto, kto je s chorobu priamo spojený?

„V konečnom dôsledku, vlasy sú dôležitou časťou života veľa žien, takže stratiť ich môže byť niečo ako strata identity. Je však skvelé, že to prináša povedomie, i keď zo zlých dôvodov. Ten vtip nemal byť nikdy vyslovený,“

Helen Rowlands (v rozhovore pre denník Guardian)

Spolu s ňou od Oscarovej noci prehovorilo aj veľa iných žien trpiacich touto chorobou. Zdôrazňujú najmä to, že ak sa niečo také môže stať v Hollywoode, nie je prekvapením, že za svoj vzhľad sú  šikanované aj v bežnom živote.

„Zaoberať sa neželanými poznámkami a byť terčom vtipov je bohužiaľ až príliš reálna súčasť alopécie.“ 

Oficiálna charita Alopecia UK

Will sa za svoje emotívne správanie, ktoré podnietil vtip o zdravotnom stave jeho manželky, komikovi aj producentom ospravedlnil. Samotná Jada sa k situácii vyjadrila jednoduchými, no silnými a inšpiratívnymi slovami na jej Instagramovom profile:

„This is a season for healing and I´m here for it.“

Jada Pinkett Smith

zdroje: theguardian.com, edition.cnn.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články