• 12. august 2022

Komunikácia vo vzťahu: ako si povedať aj to negatívne a prečo je humor naozaj dôležitý?

 Komunikácia vo vzťahu: ako si povedať aj to negatívne a prečo je humor naozaj dôležitý?

Asi každá z nás by chcela poznať návod na „dokonalý“ vzťah. Dovoľ mi zbúrať tvoje ilúzie o tom, že niečo také existuje. Pravdou je, že chceme budovať vzťahy, v ktorých budeme spokojné, a niekedy je dobré poznať cestu, ako ich udržiavať zdravé, či ich zlepšovať.

Spokojnosť so sebou

Každý z našich vzťahov je len odrazom nás. Toho, aký máme vzťah so sebou, ako vnímame svet, a po čom v živote túžime. Podľa toho si totiž do života pritiahneme ľudí, ktorí sú potom jeho súčasťou.

Partnerský vzťah bude napredovať najmä vtedy, ak si uvedomíme nie len kvality toho druhého, ale najmä tie svoje. Nie nadarmo sa hovorí, že pred tým, ako miluješ niekoho druhého, musíš milovať seba.

Ak vstupuješ do vzťahu s osobou, ktorá je, tak ako ty, spokojná sama so sebou, aj váš vzťah bude napredovať v tomto duchu.

Komunikácia

Je odpoveďou na 80% otázok týkajúcich sa vzťahov. A že ich je veľa! Ak máš o niečom pochybnosti, porozprávaj sa o tom so svojim partnerom.

Hovor o tom, ako sa cítiš, čo ti ide hlavou. Hľadajte spoločné témy, ktoré sú vám obom blízke, a opäť sa ponorte do hlbokých konverzácií, aké poznáte zo začiatkov vášho vzťahu.

Práve rozhovor je spôsob, ako neustále spoznávať ľudí. A je aj riešením mnohých problémov, či spôsobom, ako predísť hádkam.

Úprimnosť, priestor pre pochvalu, aj kritiku

Žiadna z nás by asi nechcela byť súčasťou vzťahu, v ktorom by chýbala úprimnosť. No niekedy sa jej obávame. Aj v neistých situáciách si ale treba pripomenúť, že zachovanie vzájomnej úprimnosti posúva vzťah ďalej.

Neklamte o svojich pocitoch, nepotláčajte hnev, povedzte si, čo sa vám na tom druhom páči, ale aj to, čo vám prekáža. Urobte si vo vašom vzťahu miesto pre pochvalu, aj kritiku.

Naučíte sa kompromisom a bude to hnací motor pre oboch z vás, ako sa viac snažiť pracovať na sebe. Nič v sebe neduste. Ani to dobré, ani to zlé.

Navzájom sa motivujte a povzbudzujte. Ak si ale kladieš otázku, ako si povedať aj to negatívne, odpoveďou je nasledujúci bod.

Humor

Nechceš, aby niečo, čo sa ti nepáči, vyznelo ako výčitka, alebo to tej druhej strane ublížilo. O všetkom sa vieš porozprávať láskavo, s chladnou hlavou. Niekedy je však dobrou cestou práve humor, ktorý krásne zaobalí aj to negatívne.

Je dôležité zdieľať vo vzťahu humor, baviť sa na rovnakých veciach a vedieť si urobiť srandu jeden z druhého. Vtipné „podpichovačky“ sú ti medzi kamošmi dobre známe, ale určite by nemali chýbať ani vo vzťahu.

Nezabúdaj ale na jednu vec, a síce, baviť sa musia obaja! Musíš poznať hranicu, ktorá ti napovie, čo tvoj partner považuje za vtipné a čo je už „cez“. A preto – komunikuj.

Rád na funkčný vzťah existuje viac než dosť, no pravdou je, že nič ako návod na vzťahy v skutočnosti neexistuje.

Čo však spája so called „funkčné vzťahy“ je podľa mňa snaha dvoch ľudí vytvoriť priestor, v ktorom sa obaja budú cítiť dobre, bezpečne, a ako súčasť jedného veľkého dobrodružstva menom LÁSKA.

O čom sa dnes porozprávaš so svojim partnerom?

Digiqole ad

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.