• 27. september 2023

Koniec menštruačnej chudoby na Novom Zélande! Každá škola bude mať od júna bezplatné menštruačné produkty pre študentky

 Koniec menštruačnej chudoby na Novom Zélande! Každá škola bude mať od júna bezplatné menštruačné produkty pre študentky

Riaditeľky a riaditelia škôl už roky volajú po pomoci a tvrdia, že “menštruačná chudoba” (period poverty) znamená, že niektoré dievčatá skončili so školou a vzdelávaním, pretože si nemohli dovoliť hygienické potreby počas menštruácie.

Ako píše v článku The Guardian, riaditelia a riaditeľky v chudobnejších častiach krajiny tiež uviedli, že študentky sa uchýlili k používaniu novín, toaletného papiera a telefónnych zoznamov na zvládnutie svojej menštruácie.

„Mladé ženy by nemali prísť o svoje právo na vzdelanie kvôli niečomu, čo je pre polovicu populácie bežnou súčasťou života,“ uviedla Jacinda Ardern premiérka Nového Zélandu pri oznamovaní nového nariadenia.

Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu

Podľa mimovládnej organizácie Dignity NZ, ktorá sa zasadzuje za ukončenie menštruačnej chudoby, zostáva 95 000 9 až 18-ročných dievčat počas menštruácie doma, pretože si nemôžu dovoliť hygienické pomôcky.

„Je to fantastická investícia od našej vlády. Je to však iba začiatok. Menštruačná chudoba sa netýka iba študentiek. Je to podmnožina chudoby a mnoho ďalších skupín, napríklad tých, ktoré zažívajú bezdomovectvo alebo stratu príjmu, hlboko pociťujú dôsledky nedostatku prístupu k týmto výrobkom, “ uviedla Miranda Hitchings, spoluzakladateľka mimomvládky Dignity NZ.

Cieľom labouristickej koalície na Novom Zélande je za desaťročie znížiť detskú chudobu na polovicu. Premiérka Jacinda Ardern tiež uviedla, že zatiaľ čo sa táto úloha komplikovala dôsledkami pandémie COVID-19, je dôležité investovať do programov, ktoré „okamžite zmenia“ životy znevýhodnených dievčat po celej krajine.

zdroj: theguardian.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.