• 27. september 2023

„Krajina slobody“ pozbavuje ženy ich práva na interrupciu

 „Krajina slobody“ pozbavuje ženy ich práva na interrupciu

Obyvatelia USA protestujú a označujú rozhodnutie za stredoveké, nehodné 21. storočia. Ktoré štáty pravdepodobne úplne zakážu vykonávanie potratov a aké následky to môže priniesť?

Roe vs Wade

Návrh Najvyššieho súdu, ktorý bol minulý mesiac tajne zverejnený, sa stal skutočnosťou. Po 50 rokoch sa zákon zmení a milióny žien v USA stratia ústavné právo na prerušenie tehotenstva. Doposiaľ platný zákon hovoril o práve ženy na podstúpenie potratu v prvom trimestri tehotenstva. V niektorých oblastiach ženy nedostanú výnimku ani v prípade znásilnenia či incestu

V súvislosti so situáciou je často spomínané meno Jane Roe. O koho ide? Jane Roe bola právnička, ktorá v roku 1972 pod fiktívnym menom zastupovala inú ženu, ktorej vtedajší prokurátor Henry Wade nedovolil podstúpiť interrupciu.

Ona sa voči rozhodnutiu ohradila s faktami, že ústava právo na potrat zabezpečuje. Odo dňa ako jej dal Najvyšší súd za pravdu, nastalo v USA dlhé obdobie, kedy sa do spomínaných 12 týždňov tehotenstva mohla žena slobodne rozhodnúť, či si chce dieťa nechať. Až do dnes.

Platnosť nového zákona neznamená okamžitý plošný zákaz vykonávania interrupcií. Štáty ním však dostanú právo tak urobiť. Už teraz však môžeme predpokladať, že minimálne polovica z nich k vlastným zákonom pridá aj reštrikcie či úplný zákaz ísť na potrat. Patria sem štáty Texas, Oklahoma, Južná a Severná Dakota, Alabama, Mississippi, Kentucky a mnoho ďalších.

Podľa výskumu organizácie Planned Parenthood sa očakáva, že približne 36 miliónov žien v reprodukčnom veku bude mať obmedzený prístup k interrupciám.

Zákaz interrupcií sa nerovná menšiemu počtu potratov

Samotný prezident Joe Biden označuje toto rozhodnutie za „tragickú chybu“ a neustále vyzýva štáty, aby naopak prijali zákony, ktoré by umožňovali prístup k prerušeniu tehotenstva. Rovnako pokračujú aj demonštrácie tisícov ľudí, ktorí nesúhlasia s výsledkom hlasovania a chcú bojovať za základné, no v súčasnosti vysoko ohrozené práva žien. Odborníci sa obávajú, že v budúcnosti by sa USA mohli inšpirovať aj iné krajiny sveta.

Niektoré interrupčné kliniky zavreli svoje dvere hneď po ustanovení. Ženy však momentálne využívajú posledné šance podstúpiť interrupciu a neváhajú kvôli tomu cestovať aj do iného štátu. Otázkou je, či sa toto cestovanie za zákrokom stane budúcnosťou a realitou v USA.

Už z minulosti totiž vieme, že zákaz prerušenia tehotenstva sa nerovná menšiemu počtu potratov. Keď sa k tomu pridajú aj tajné, samotnými ženami vyvolávané potraty bez odborného dozoru, je viac ako jasné, že počet obetí tohto zákona bude stúpať. Pričom ľudia bojujúci za schválenie zákona sa, paradoxne, označujú ako „pro-life“.

zdroje: bbc.com, nytimes.com

Digiqole ad

Sofia Čikotová

Súvisiace články