• 29. máj 2023

Krvné zrazeniny počas menštruácie: signál, že niečo nemusí byť v poriadku

 Krvné zrazeniny počas menštruácie: signál, že niečo nemusí byť v poriadku

Máte silnú menštruáciu a všimli ste si väčšie množstvo krvných zrazenín? Ak ste o tomto probléme ešte nehovorili so svojím gynekológom, mali by ste nad tým porozmýšľať. Krvné zrazeniny totiž môžu byť signálom alebo predzvesťou zdravotných problémov.

Je to len silné krvácanie?

Zrazeniny počas menštruačného cyklu nemusia byť nič výnimočné, avšak rozhodne ich netreba zanedbať. V prípade, že trpíte silným krvácaním je uvoľňovanie zrazenín prirodzeným procesom, akýmsi obranným mechanizmom tela. Zrážanie krvi „zabezpečí“, že žena počas menštruácie nevykrváca. To je tá lepšia alternatíva, avšak zrazeniny môžu upozorňovať aj na dôležité procesy prebiehajúce vo vašom vnútri.

Na internete koluje množstvo babských rád, podľa ktorých “zdravé a nezdravé zrazeniny” spoznáte podľa ich farby. Je to nezmysel, pretože farba krvných zrazenín nemusí nijako súvisieť s potenciálnym problémom. Faktom je, že farba menštruačnej krvi sa mení počas celej menštruácie. Na začiatku menštruácie je výraznejšia červená a niekedy až čierna a ku koncu prirodzene tmavne, môže byť až tmavohnedá.

Ako spoznať problematické krvné zrazeniny?

Ak máte počas jedného mesiaca v menštruačnej krvi aj zrazeniny a počas druhého zasa nie, netreba sa stresovať. Ide o prirodzený proces, pretože aj konzistencia krvi sa môže meniť v závislosti od viacerých faktorov – od životného štýlu, stravovania, stresu, atď. Ak je však problém dlhodobý, stojí za to poradiť sa s odborníkom.

Problematické krvné zrazeniny hneď spoznáte podľa niekoľkých faktorov:

  • zrazeniny sú väčšie ako 2,5 cm
  • zrazeniny sú sprievodným a pravidelným znakom vašej silnej menštruácie
  • vložky alebo tampóny si musíte meniť častejšie ako raz za dve hodiny (najmä počas prvých troch dní)
  • zrazeniny sa nachádzajú v menštruačnej krvi často
  • menštruácia je bolestivá alebo odtŕhanie zrazenín je citeľné

Aké diagnózy sa spájajú s krvnými zrazeninami?

Gynekológovia u svojich pacientiek najčastejšie odhalia niekoľko opakujúcich sa diagnóz, ktoré úzko súvisia s tvorbou krvných zrazenín a takmer vždy je v probléme prítomné aj silné krvácanie.

Maternicové polypy a myómy

Polypy alebo myómy spôsobujú v maternici akýsi blok, príčinou ktorého je neschopnosť maternice vypudiť krv tak rýchlo ako je obvyklé. Tá sa následne hromadí a vznikajú krvné zrazeniny.

Najčastejším sprievodným javom polypov alebo myómov je okrem zvýšenej tvorby krvných zrazenín aj dlhotrvajúca bolesť v oblasti krížov, pocit nafúknutia, špinenie, problém s otehotnením a tiež bolestivý pohlavný styk.

Endometrióza

Endometrióza je známe ochorenie, ktoré môže spôsobovať aj krvné zrazeniny. Zbystrite pozornosť, ak máte podobné príznaky ako pri myómoch, teda bolestivosť v spodnej časti chrbta alebo v panve, chýbajúca menštruácia alebo nadmerne silná menštruácia, nepohodlie pri sexe a problémy s plodnosťou.

Adenomyóza

Diagnóza adenomyóza je menej známy problém, pri ktorom maternicová výstelka rastie do stien maternice, čo spôsobuje hrubnutie výstelky a s tým spojený ťažší tok počas cyklu. Výsledkom sú najčastejšie krvné zrazeniny, problém však rozhodne netreba zanedbať.

Hormonálna nerovnováha

Stará známa kamoška veľkej časti žien v produktívnom veku. Pod problém hormonálnej nerovnováhy sa dá skryť naozaj všetko, no okrem krvných zrazenín môže byť príčinou aj množstva ďalších gynekologických aj negynekologických problémov, takže odborné poradenstvo je na mieste.

4 ďalšie problémy, ktoré môžu menštruáciu skomplikovať

Pacientky s krvnými zrazeninami neraz bojujú aj s nízkymi hodnotami železa v krvi, prípadne až anémiou. Tie sú sprevádzané bolesťou hlavy až migrénou, celkovou únavou alebo dýchavičnosťou.

Počas menzesu si musia meniť hygienické pomôcky príliš často – pri menštruačných kalíškoch, vložkách a tampónoch platí časový úsek kratší ako každé dve hodiny.

Ženy sú celkovo malátne, zle naladené a majú sklony k melancholickým náladám.

Prílišná tvorba zrazenín môže byť pre ženy nebezpečná, pretože v nadmernom množstve sú zrazeniny schopné maternicu aj upchať.

Ako riešiť problematické krvné zrazeniny?

Riešení je hneď niekoľko, a to správne vždy určí lekár. Niekedy naozaj úplne stačí dodať telu železo. Inokedy je potrebná medikamentózna liečba hormónmi alebo liekmi na regulovanie krvnej zrážanlivosti. No rozhodne netreba podceňovať zdravý životný štýl, stravu bohatú na železo a minerály a dostatok pohybu.

Ak ste si všimli, že niečo s vašim menštruačným cyklom nie je v poriadku, vynecháva vám, zmenil sa, prípadne sa začali čoraz častejšie objavovať väčšie krvné zrazeniny, určite sa o tom porozprávajte so svojím gynekológom.

Zdroj: mojamenstuacia.sk, e-terapia.sk, health.clevelandclinic.org, verywellhealth.com

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články