• 12. august 2022

Má spodné prádlo “dátum spotreby”? Ako často si kupovať nové, vysvetľuje gynekologička

 Má spodné prádlo “dátum spotreby”? Ako často si kupovať nové, vysvetľuje gynekologička

Aj keď váš dôsledný životný štýl môže znamenať, že sa stále zmestíte do spodného prádla, ktoré ste si kúpili pred 10 rokmi, sú desiatky rokov staré kúsky naozaj múdrou voľbou?

Naše telá sa neustále zbavujú odumretých vrstiev pokožky či vlasov a naše baktérie zase produkujú pot. Je to prirodzená súčasť života, ale nie niečo, čo by ste chceli dlhodobo zhromažďovať vo svojom oblečení alebo spodnom prádle.

V rámci našich telesných mikrobiómov ( napr. vaginálneho mikrobiómu) si žijú v symbióze spolu s nami neškodné baktérie.

Sú tu však aj iné baktérie, ako napríklad E. coli, ktoré môžu byť spúšťačom nepríjemných problémov pre nás ženy, akým je napr. cystitída, zápal močového mechúra.

„Vaše spodné prádlo je po dlhšiu dobu v úzkom kontakte s pokožkou a tiež s vašimi intímnymi oblasťami. Výsledkom je, že z týchto oblastí prijíma veľa odumretej kože a tiež baktérie – zdravé, prirodzene sa vyskytujúce baktérie, ktoré všetci máme, ako aj škodlivejšie baktérie,“ uviedla kozmetická lekárka a špecialistka na intímne zdravie Dr. Shirin Lakhani.

Autorka úspešnej knihy The Vagina Bible, gynekologička Dr. Jennifer Gunter, nedávno reagovala na video na TikToku, ktoré tvrdilo, že spodné prádlo by sa malo vymieňať každých šesť až deväť mesiacov.

Ako vysvetlila pre IFLScience, starostlivosť o ženské spodné prádlo naozaj nemusí byť taká komplikovaná.

„Mali by ste si kupovať nové spodné prádlo, keď vás to poteší. Neexistuje žiadny infekčný dátum spotreby. Myšlienka, že sa spodná bielizeň po dlhom čase akosi magicky zašpiní, nie je pravdivá. Ľudia, ktorí túto falošnosť presadzujú, majú obvykle na predaj nejaký druh produktu, buď spodnú bielizeň alebo podvodný vaginálny čistiaci prostriedok, “ uviedla gynekologička.

Na záver ešte informácia pre tie z vás, ktoré trápi záhada vybielených fľakov na nohavičkách. Vysvetlenie záhady nájdete v tomto článku.

zdroj: iflscience.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.