• 29. máj 2023

Manuál udržateľnej ženy: aké zmeny môžeš urobiť, ak chceš začať žiť viac udržateľne?

 Manuál udržateľnej ženy: aké zmeny môžeš urobiť, ak chceš začať žiť viac udržateľne?

Možno si sa nad týmto problémom už zamyslela, no nevieš, čo zmeniť. Možno ťa odrádza práve vzdanie sa istého komfortu. Máme pre teba zopár tipov, ktoré ti ukážu, ako vieš malými rozhodnutiami vo svojom živote pomôcť našej planéte, a byť tak o krok bližšie, aby sa z teba stala udržateľná žena.

Vymeň fast fashion za slow fashion

Koľko kúskov zo svojho šatníka nosím? Potrebujem ešte ďalší? A koho jeho kúpou vlastne podporujem? Bola výroba tohto trička etická? Z čoho je vyrobené? Dostal človek, ktorý ho vyrobil, dostatočne zaplatené? Budem to vôbec nosiť?

Tieto a podobné otázky ti pri najbližšom nákupe oblečenie určite pomôžu urobiť lepšie rozhodnutie. Skvelou voľbou sú aj second handy. Daj oblečeniu druhú šancu a vyskúšaj nakupovanie v sekáčoch. Ušetríš tým nie len našu planétu, ale aj svoju peňaženku. A navyše, tvoje outfity budú oveľa originálnejšie, ako tie, vyskladané z fast fashion kúskov.

Prírodná a netestovaná na zvieratách

Pri výbere kozmetiky ti pomôže ľahký test. Jeho prvá časť spočíva v tom, že si prečítaš zloženie produktu. Zistíš, ktoré zložky poznáš, koľkým nerozumieš, a ktoré máš problém vôbec vysloviť, nie to ešte identifikovať.

Druhá časť testu spočíva vo vete: “čo by som nezjedla, to si nedám na telo.” Nie doslovne, ale fakt, že by ma čo i len malá dávka nejakého produktu pri jeho konzumácii priotrávila, je výstražným signálom, že si to nechcem dať ani na svoj najväčší orgán tela – na kožu.

Množstvo chémie obsiahnutej v kozmetike je väčšie, ako by si si myslela. Preto siahaj po prírodnej kozmetike, netestovanej na zvieratách. Pomôžeš tak nie len planéte, ale aj sebe samej.

Súčasťou našej skincare rutiny bývajú často aj odličovacie tampóny, opäť, na jedno použitie. Ekologickým, ale aj ekonomickým riešením, sú látkové tampóny, ktoré si vieš jednoducho oprať a používať dookola. Dnes už nie je problém zakúpiť si ich v udržateľných obchodoch či bežnej drogérii.

Menštruačné produkty

V priemere použije žena počas svojho života asi 350 balení vložiek. Tie sa v prírode rozložia za nie menej ako 500-800 rokov. To je dosť veľké množstvo odpadu, ktorého sa ani nevieme zbaviť. Našťastie, poznáme hneď viacero alternatív, ktoré sú udržateľné.

Jednou z nich sú napríklad aj menštruačné nohavičky, ušité na Slovensku šikovnými slovenskými ženami. Ďalšími alternatívami sú látkové vložky, či menštruačný kalíšok.

Holiť sa alebo nie?

Najčastejšie používaným produktom na holenie sú jednorazové žiletky, ktoré sú zväčša z plastu. Opäť produkt, ktorého používaním vytvárame ďalšie množstvo odpadu. Najjednoduchším a veľmi udržateľným rozhodnutím je, samozrejme, prestať sa holiť. Toto rozhodnutie je však na každej jednej z nás.

Ak ťa odrádza predstava holiť si nohy depilátorom alebo sa chĺpkov zbavovať voskom, na trhu sú už aj udržateľné alternatívy klasických žiletiek vyrábané z kovových materiálov tak, aby vydržali na celý život.

Kabelka udržateľnej ženy

Najčastejšie “chyby”, ktoré mnohé robíme, keď sa snažíme žiť udržateľnejšie, vznikajú práve vtedy, keď nie sme pripravené. Pre zjednodušenie procesu mám pre teba zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať v tvojej kabelke na ceste k udržateľnosti.

  • Vlastná fľaša na vodu (ideálne kovová alebo sklenená, aby ti vydržala čo najdlhšie)
  • Plátenná taška (alebo iná taška, ak by si sa náhodou rozhodla ísť na nákup)
  • Vrecko/taška na pečivo/ovocie/zeleninu (pre rovnaký prípad, ako plátenná taška)
  • Dóza/obedárik na jedlo (niektoré podniky ti zabalia jedlo so sebou do vlastnej nádoby)
  • Vlastný pohár na kávu

Menej je niekedy viac

Rada na záver, či už sa bavíme o oblečení, kozmetike alebo bytovej dekorácii, pri každom nákupe si polož jednoduchú otázku: „Naozaj to potrebujem?“ Nekupuj si niečo, len preto, že je to pekné alebo je to v zľave. Kúp si to, pretože to naozaj potrebuješ alebo je to niečo, čo naozaj využiješ.

A ak sa už pre ten nákup rozhodneš, pozeraj na kvalitu a pôvod. Nakupuj lokálne a podpor malých podnikateľov. Investuj do kvalitných vecí, ktoré ti vydržia roky a nie týždne. Každým takýmto rozhodnutím totiž meníš svoj svet k lepšiemu.

Digiqole ad

Súvisiace články