• 29. máj 2023

Menštruácia a zmeny nálad: prečo vznikajú a ako ich zmierniť?

 Menštruácia a zmeny nálad: prečo vznikajú a ako ich zmierniť?

Dobrou správou je, že sa môžeme naučiť, ako príznaky zmien nálady rozoznať, a dokážeme ich tiež zmierniť, prípadne úplne odstrániť.

Predmenštruačný syndróm (PMS) môže spôsobiť divoké emočné zmeny nálad u mnohých žien. Za jeden deň môžeme prejsť od nahnevanej zombiečky až po plačúcu a krehkú vílu.

Tieto emočné výkyvy sú zvyčajne spôsobené našimi stúpajúcimi a klesajúcimi hormónmi. Dobrou správou je, že sa môžeme naučiť, ako príznaky zmien nálady rozoznať, a dokážeme ich tiež zmierniť, prípadne úplne odstrániť.

Tu je niekoľko spôsobov, ako začať.

Sex a rozkoš

Spôsobujú nielen to, že sa cítite skvele, ale majú aj hormonálne zdravotné výhody. Ak cítite kŕče v podbrušku alebo ste nafúknutá, sex a orgazmus môžu zlepšiť cirkuláciu krvi v panvovej dutine, podporiť zdravšiu hladinu estrogénu a poskytnúť relaxáciu zvýšením hladiny estrogénu a vyplavením kortizolu.

Sex tiež zvyšuje hladinu oxytocínu, hormónu spojenia a úspechu, ktorý súvisí s vášňou, intuíciou a sociálnymi zručnosťami.

Pomoc z prírody

Rhodiola rosea (Rozchodnica ružová) je bylina, ktorý reguluje vašu stresovú reakciu a tiež zmierňuje úzkosť. Po tejto bylinke siahnite, keď máte počas PMS príznaky depresie a úzkosti, najefektívnejšie je však užívať ju po dobu troch mesiacov každý deň.

Meditácia a vône pre lepšiu náladu

Meditáciu môžete praktizovať, keď chcete úľavu od emocionálnych výkyvov PMS, môžete však skúsiť aj 40-denný meditačný tréning. Pozorujte, ako sa cítite pred a po cvičení.

Náladu vám môžu pomôcť dotvoriť a zlepšiť aj kvalitné esenciálne oleje.

Potraviny ovplyvňujúce náladu

Niektoré potraviny môžu mať vplyv na rovnováhu našich hormónov. Keď jeme jedlá s vysokým obsahom cukru, inzulín sa rýchlo uvoľňuje z krvi. V tom čase inzulín odstraňuje všetky aminokyseliny okrem jednej, tryptofánu.

Tryptofán je predchodcom nášho hormónu potešenia a šťastia, serotonínu. Chuť na sladké počas PMS môže potom viesť k zvýšenému množstvu serotonínu v mozgu. Naše telá vyhľadávajú látky, ktoré nás “biochemicky uspokoja”.

Ak máme nízky serotonín, budeme vyhľadávať látky, ktoré zvyšujú jeho hladinu. Potraviny s vysokým obsahom cukru sú pre nás spôsobom, ako to dosiahnuť.

Keď však pozorujete zmeny nálady, skúste jesť komplexné sacharidy, aby ste hladinu serotonínu stabilizovali. Jablká, avokádo, uhorky a mrkva sú vynikajúcimi doplnkami, keď cítite náhle chute na sladké!

Odpočinok a spánok

Serotonín je dôležitý aj pri regulácii spánku. Nízka hladina serotonínu môže mať vplyv na nástup a kvalitu spánku. Nízka hladina serotonínu znamená aj nízku hladinu melatonínu.

Melatonín je kľúčový hormón pre náš spánkový cyklus, ktorý má priamy vplyv na našu hormonálnu rovnováhu, takže keď ho nemáme dostatok, môže dôjsť k významnému narušeniu cyklu spánok-bdenie.

Je dôležité mať svoj nočný rituál, aby váš serotonín a melatonín mohli fungovať správne. Môže to zahŕňať upokojujúce a relaxačné aktivity pred spaním, napríklad čítanie kníh alebo voňavý a relaxačný kúpeľ.

Tiež by ste mali mať elektroniku mimo svojej spálne a vyhýbať sa pred spaním všetkým elektronickým zariadeniam, ktoré produkujú modré svetlo (mobil, počítač, TV).

zdroj: bloodandmilk.com

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.