• 27. september 2023

Menštruačný cyklus: dĺžka, rozdelenie, fázy

 Menštruačný cyklus: dĺžka, rozdelenie, fázy

Ruku na srdce, ženy, ktorá z vás by teraz zvládla vymenovať fázy nášho menštruačného cyklu, čo sa v nich deje, prípadne aké hormóny nás ovplyvňujú? Poďme si všetko pekne poporiadku vysvetliť.

Menštruačný cyklus trvá ideálne 28 dní, avšak každá žena je iná. Dĺžka menštruačného cyklu sa môže líšiť z mesiaca na mesiac. Pokiaľ vaša menštruácia prichádza každých 24 až 38 dní, môžete svoj cyklus považovať za pravidelný.

Fázy menštruačného cyklu:

  • 1.Menštruácia-krvácanie: trvá 3 až 8 dní, opäť u každej ženy individuálne. Hladiny ženských pohlavných hormónov sú extrémne nízke. Často bývame unavené, náladové, mrzuté a letargické.
  • 2.Folikulárna fáza: cca. 6.-13.deň cyklu, vačky, tzv. folikuly sa vyvíjajú vo vaječníkoch, pričom každý folikul obsahuje vajíčko. Iba jeden (najsilnejší) folikul nakoniec dozrieva. Vyššie hladiny estrogénu spôsobujú obnovu sliznice maternice. Zvyčajne máme počas tejto fázy viac energie a cítime sa oddýchnuto.
  • 3.Ovulácia: zvyčajne okolo 14.dňa cyklu, zrelé vajíčko sa uvoľní z vaječníka, putuje vajíčkovodom a čaká na oplodnenie, spojenie s mužskou spermiou. Zrelé vajíčko žije iba 12 až 24 hodín, pokiaľ nedôjde k oplodneniu, zaniká. Hladiny estrogénu sú najvyššie, cítime sa atraktívne, sebavedomé a zvyšuje sa naše libido.
  • 4.Luteálna fáza: cca. 15-28.deň cyklu, ak vajíčko nie je oplodnené, rozpadá sa. Znížia sa hodnoty estrogénu a progesterónu. Táto rapídna zmena môže zapríčiniť náladovosť, citlivosť a depresívne nálady.
Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.