• 20. január 2022

Milióny žien používajú aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu. Aké údaje v nich odovzdávame spoločnostiam ako Facebook či Google?

 Milióny žien používajú aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu. Aké údaje v nich odovzdávame spoločnostiam ako Facebook či Google?

Ako používateľka niektorej z aplikácií na sledovanie menštruačného cyklu ste možno nikdy nepremýšľali nad ochranou osobných údajov.

Aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu každý deň pozývajú milióny používateliek, aby do nich zadali intímne podrobnosti o svojich telách, ktoré často nezdieľame ani so svojimi najbližšími kamarátkami či rodinou.

Farba a konzistencia vaginálneho výtoku, dĺžka menštruácie , či ste mali chránený alebo nechránený sex, či máte chuť na sex alebo je vaše libido nízke.

Mnohým ženám sledovanie týchto detailov pomáha sledovať a lepšie pochopiť reprodukčný cyklus, od jeho najplodnejších dní až po menštruáciu. Ako používateľka niektorej z takto fungujúcich appiek ste možno nikdy nepremýšľali nad ochranou osobných údajov.

Dôverné informácie o intímnom zdraví

Ako píše web The New York Times, známa spoločnosť Flo, ktorej aplikáciu na sledovanie cyklu možno poznáte či používate, poskytla v rokoch 2016 až 2019 dôverné podrobnosti o intímnom zdraví svojich používateliek marketingovým a analytickým spoločnostiam, ako sú Facebook a Google.

Spoločnosti Flo aj Google uviedli, že tieto informácie neboli použité na reklamu. Facebook sa k spornej otázke zatiaľ nevyjadril.

Za posledné dva roky zákonodarcovia a štátni zástupcovia v USA začali skúmať aplikácie na sledovanie menštruačného cyklu a plodnosti. Minulý rok v marci niekoľko členov Kongresu zaslalo spoločnostiam Apple a Google listy, v ktorých žiadali spoločnosti, aby odstránili zo svojich obchodov aplikácie, ktoré zhromažďujú údaje o zdraví používateľov, bez získania ich výslovného súhlasu.

V Európskej únii je zodpovednosť priamo na vývojároch aplikácií, vďaka čomu majú spotrebitelia široké práva na kontrolu svojich údajov. Existuje zákon, ktorý vyžaduje, aby spoločnosti získali výslovné povolenie pred zhromažďovaním alebo zdieľaním citlivých osobných údajov, ako sú napríklad údaje o zdraví.

A tu sa dostávame k podstate problému. Samotný objem údajov zhromaždených v aplikáciách, ako je napr. Flo, nie je ďaleko k tomu, aby bol označený za porušovanie ochrany súkromia. No zároveň môžu tie isté údaje tiež otvoriť dvere k rozlúšteniu niektorých z najväčších a často podceňovaných nejasností o zdraví žien.

Čo je Femtech?

Odborníci naznačujú, že je potrebný nový regulačný rámec, ktorý umožňuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a výskumným pracovníkom, pracovať s aplikáciami pre spotrebiteľov na lepšie pochopenie zdravia žien, či už ide o príznaky, lieky alebo rôzne reakcie na choroby.

Femtech ( výraz označujúci kategóriu softvéru, diagnostiky, produktov a služieb, ktoré často využívajú technológie na zamerané na zdravie žien) poskytuje výskumníkom nielen novú príležitosť získať prístup k skutočným a autentickým údajom od miliónov používateliek, ktoré bolo donedávna ťažké zhromaždiť, ale tiež pomáha ženám prevziať väčšiu kontrolu nad svojím zdravím.

„Aplikácie som vždy vnímala ako sprostredkovateľa rozhovorov. Čím viac ľudí bude vedieť o svojich telách a samých sebe, tým skôr môžu zistiť, keď sa niečo s ich telom deje, a pôjdu vyhľadať pomoc,“ uviedla Ida Tin, spoluzakladateľka a výkonná riaditeľka Clue, ďalšej aplikácie na sledovanie cyklu, ktorá bola založená v roku 2013 v Nemecku.

Spoločnosť Clue, ktorá má viac ako 12 miliónov aktívnych používateliek mesačne, poskytuje vedeckým inštitúciám informácie zo svojej aplikácie, pričom tieto údaje zbavuje jedinečných identifikátorov, ktoré je možné vysledovať späť k používateľom, a to všetko na nekomerčnom základe.

zdroj: nytimes.com

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *