• 29. máj 2023

Nekonečný príbeh ženského porovnávania sa. Ako sa s ním vysporiadať?

 Nekonečný príbeh ženského porovnávania sa. Ako sa s ním vysporiadať?

Ja nie som ty a ty nie si ja. Každá sme iná. Každá máme svoj vlastný príbeh, ktorý ovplyvňuje to, kým sme teraz. Veľakrát je to, v čom sa porovnávame, pre nás nedosiahnuteľné.

V kritickej dobe, akú žijeme, sa každá z nás učí a snaží byť čo najviac sebavedomou. Veriť si, obdivovať sa za všetko, čo dokážeme a prijať nedokonalosti, ktoré na sebe občas nachádzame, či už psychické alebo tie, ktoré sú spojené s našim vzhľadom.

Uvedomuješ si podstatu sebalásky, ktorú dávaš samej sebe pocítiť, no aj napriek tomu sa niekedy pristihneš, ako sa porovnávaš s inou ženou.

Pristihneš sa, ako ti vnútorný hlas automaticky hovorí: Ona má lepšiu postavu. Ona zasa rozbehnutú kariéru. A ona už je zasnúbená!

Prosím, ak opäť raz započuješ tento hlas v tvojej mysli, povedz stop! Je to v poriadku. Je prirodzené, že sa porovnávame, je prirodzené, že máme v sebe istú súťaživosť.

U niekoho je menšia, u niekoho zasa väčšia, no táto súťaž priblíženia sa k dokonalosti, či ideálu v každej oblasti nášho života, dokáže byť deštruktívnou.

Prečo sa neporovnávať?

Každého cesta je iná. Máme rôzne štartovacie dráhy, prekážky na ceste, dokonca sa líšia aj naše ciele. Najčastejšie sa porovnávame práve s ľuďmi, ktorých život nepoznáme.

Sociálne siete dodávajú tomuto porovnávaniu úplne nový rozmer. Skrášľujú realitu, ukazujú iba to pekné, či už ide o dokonale vypracovanú postavu, uprataný dom alebo fotku z dovolenky.

Ja nie som ty a ty nie si ja. Každá sme iná. Každá máme svoj vlastný príbeh, ktorý ovplyvňuje to, kým sme teraz. Veľakrát je to, v čom sa porovnávame, pre nás nedosiahnuteľné.

Preto je potrebné uvedomiť si, že príbeh každej z nás nemôže byť písaný rovnako, a tak nemôžeme byť rovnaké ani my.

Ako sa vyhnúť porovnávaniu?

Aký je tvoj príbeh? Aké sú tvoje silné stránky? Aké sú tvoje ciele a hodnoty? Prečo ti vadí, že je niečo inak? Vieš to ovplyvniť? Záleží na tom?

A podobné otázky, ktoré si musíš položiť, aby si zistila dôležitosť vlastnej osobnosti. Pomôžu ti prehodnotiť tvoje priority a zamyslieť sa nad tým, prečo sú pre teba niektoré veci také dôležité a ako ich dokážeš zmeniť, ak je to potrebné.

Ak získaš odpovede na tieto otázky, získaš istotu v tom, kde sa nachádzaš, nájdeš spokojnosť a dokážeš sa vyhnúť kolotoču porovnávania sa.

Niekedy to inak nejde

Ako sa vysporiadať s porovnávaním, keď k nemu už dôjde? Opäť by som sa vrátila k predchádzajúcim otázkam. Hádam najčastejšie sa porovnávame práve v tom, ako vyzeráme.

To si totiž na sebe všimneme ako prvé a veľmi rýchlo na sebe nájdeme veci, s ktorými nie sme spokojné. Pravda je taká, že aj keby si prešla na životný štýl ženy, s ktorou sa porovnávaš a chceš vyzerať ako ona, nezískala by si ani jej postavu, ani svoju spokojnosť.

Opakujem sa, každá sme iná. Každá sme výnimočná. Preto, ak sa ti stane, že sa opäť začneš porovnávať, pripomeň si tieto veci:

  1. Nie som menej, ako človek, s ktorým sa porovnávam
  2. Nepoznám jej príbeh
  3. Chcem byť príkladom pre iné ženy, že viera v seba je dôležitejšia, ako túžba po živote niekoho iného
  4. Akceptujem samú seba
  5. Podporujem iné ženy, dávam im vedieť, aké sú ich prednosti
  6. Som si vedomá svojej jedinečnosti

Neporovnávajme sa. Podporujme sa. Hovorme si navzájom v čom sme dobré, na čo sme hrdé a aký je náš cieľ. A vytvorme si tak svet, kde bude „girls support girls“ v oveľa väčšej prevahe s nekonečným príbehom porovnávania sa.

Digiqole ad

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.