• 20. január 2022

Nový antikoncepčný gél môže zabrániť tehotenstvu, zvýšiť libido a znížiť riziko sexuálne prenosných chorôb

 Nový antikoncepčný gél môže zabrániť tehotenstvu, zvýšiť libido a znížiť riziko sexuálne prenosných chorôb

Nový antikoncepčný gél vyvinutý v tejto štúdii má pH 4,5, ktoré je rovnaké ako pH vagíny, ukázalo sa tiež, že by mohol byť dobrý sexuálny lubrikant.

Vedci sa dlhodobo snažia, viac či menej úspešne, vyvinúť nové formy antikoncepcie. Štúdia zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne, publikovaná v časopise Bioactive Materials, možno práve priniesla prelomový objav tejto oblasti.

Nový antikoncepčný gél sa zatiaľ v testoch na zvieratách ukazuje ako trojitá zbraň: prevencia tehotenstva, ochrana pred vírusmi a zvýšenie libida.

„Antikoncepčný gél, ktorý sme vytvorili, priniesol vyššiu mieru úspešnosti antikoncepcie ako tie, ktoré sú na trhu, a má veľký potenciál na zlepšenie bezpečnosti a kvality pohlavného styku,“ uviedol vo vyhlásení autor štúdie Ke Keeng.

Antikoncepčný gél funguje pomocou troch zložiek, ktoré sú všetky už schválené FDA. (Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov).

Gossypol je spermicíd, ktorý inhibuje pohyblivosť spermií, pričom predchádzajúci výskum zdôrazňoval jeho potenciál fungovať ako antikoncepcia.

Tenofovir je antivírusový prostriedok, ktorý inhibuje transkripciu a replikáciu vírusov, a už sa používa na zníženie prenosu vírusu HIV.

Nitroglycerín pomáha rozširovať hladké svalstvo ciev, a preto zvyšuje lokálny prietok krvi, a považuje sa za účinný prostriedok na zlepšenie erekcie.

V súčasnosti dostupné spermicídne gély obsahujúce nonoxynol-9, sú podľa Planned Parenthood v praxi iba asi 72% účinné, v porovnaní s 91% v prípade tabletiek a 85% v prípade kondómov.

Majú tiež nevýhodu, že nechránia pred sexuálne prenosnými chorobami. V skutočnosti môže dlhodobé používanie týchto gélov zničiť bežne sa vyskytujúce baktérie vo vagíne , a spôsobiť podráždenie a poškodenie, čo môže potenciálne zvýšiť riziko vzniku pohlavne prenosných chorôb.

Nový antikoncepčný gél vyvinutý v tejto štúdii má pH 4,5, ktoré je rovnaké ako pH vagíny, takže je kompatibilný. Ukázalo sa tiež, že nepoškodzuje vaginálne epiteliálne bunky a výskum doteraz nedokázal, že by mal vplyv na funkciu pečene alebo obličiek.

Autori tiež v článku uvádzajú, že „vlastnosti gélu preukázali, že by išlo o dobrý sexuálny lubrikant“.

Gél bude musieť ešte prejsť testovaním na ľuďoch, aby sa preukázala bezpečnosť a účinnosť skôr, ako bude k dispozícii na použitie. Aktuálne výsledky výskumu sú ale sľubné a táto antikoncepcia typu „všetko v jednom“ by mohla byť čoskoro dostupná.

zdroj: iflscience.com

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *