Očkovanie proti COVID-19 nespôsobuje menštruačné problémy, cyklus však môže mierne posunúť

zdroj: freepik.com
Vakcína proti ochoreniu COVID-19 vyvoláva otázniky spojené s vedľajšími účinkami už odkedy je v obehu. Skupina žien v produktívnom veku údajne hlásila problémy počas menštruačného cyklu. Máme sa obávať alebo ide o nepodložené informácie?
Internetom sa začali už dávnejšie šíriť správy o negatívnom vplyve vakcín na ženský cyklus. Po podaní očkovacej látky mali mať nahlasovateľky problémy s menštruáciou, oneskorený alebo predčasný príchod menštruácie, zmenenú intenzitu krvácania, bolesti a spontánne potraty.
Problémy sa nemali týkať iba žien, ktoré sa nechali zaočkovať, ale dokonca aj tých, ktoré sa zdržiavali v ich blízkosti. Tieto podozrenia sa vedecky nepotvrdili a odborná obec sa zhoduje, že ide o nezmysly uverejňované na dezinformačných webových stránkach.
Akákoľvek vakcinácia môže cyklus mierne posunúť
Pravdou je, že samotný proces očkovania môže spôsobiť oddialenie alebo skrátenie cyklu, ide však o reakciu, ktorú možno očakávať od akejkoľvek vakcíny. Rovnako, ako keď očakávame telesnú reakciu po očkovaní proti chrípke.
Problémy s menštruačným cyklom by však spôsobovať nemala, napriek tomu, že konkrétne k vakcíne proti ochoreniu COVID-19 neprebehli na túto tému podrobnejšie štúdie. Tie sa spravidla zaoberajú celkovými vedľajšími účinkami na ľudský organizmus ako je teplota, malátnosť, svalová bolesť a podobné typické príznaky.
Keďže ženský cyklus je záležitosť riadená v značnej miere hormónmi a čiastočne imunitným systémom, možnosť obrannej imunitnej reakcie je stále v hre. Pripisovať však každú náhlu zmenu v cykle vakcinácii je nanajvýš neobvyklé.
Môžeme si za zmeny menštruačného cyklu samy?
Výskumu sa venovali aj vo vedeckom magazíne Obstetrics&Gynecology, kde skúmali vplyv vakcíny na vzorke 4000 žien. Počet dní krvácania však ani u jednej nebol ovplyvnený. Odborníci, ktorí spomínanú štúdiu viedli, upozorňujú na fakt, že odchýlky jedného až troch dní v menštruačnom cykle sú úplne normálne a bežné.
Faktom ostáva, že výkyvy širšieho spektra sú neraz viac výsledkom placebo efektu v našej hlave. Za udávanými poruchami v menštruačnom cykle teda teoreticky môže byť vakcína, avšak len v zmysle stresovej reakcie nášho mozgu. V praxi to znamená, že ak sa vakcíny obávame, môžeme si privodiť rôzne sprievodné prejavy ako stres, nespavosť, nervozitu a toto všetko má vplyv aj na náš menštruačný cyklus.
Vyššie spomínané spontánne potraty sú, žiaľ, bežnou súčasťou ženských cyklov. Podľa Britského regulačného úradu pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA), ktorý výskyt potratov po podaní vakcíny dôkladne monitoruje, neexistuje žiadna súvislosť medzi vakcináciou a spontánnym potratom.
Dobrou správou je, že krátkodobé odchýlky počas menštruácie nie sú pre ženské telo nijako nebezpečné. S nepravidelnosťou sa stretávame bežne a neraz si to ani neuvedomíme.
Ovplyvňuje očkovanie proti COVID-19 plodnosť a graviditu?
Slovenským internetom sa šíria aj správy o tom, že očkovanie spôsobuje neplodnosť alebo dokonca zabráni možnému uhniezďovaniu oplodneného vajíčka v danom období ovulácie. Tieto fámy opäť vyvracia Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), podľa ktorého vakcína nemá žiaden vplyv na plodnosť, počatie ani uhniezdenie oplodneného vajíčka.
Rovnako tak očkovacia látka nespôsobuje nepohyblivosť spermií u mužov. Vakcínu tehotným ženám a ženám, ktoré sa na tehotenstvo pripravujú naopak odborníci výrazne odporúčajú.
zdroje: journals.lww.com, brainee.hnonline.sk, infosecurity.sk, teraz.sk
