• 4. júl 2022

PCOS – syndróm polycystických vaječníkov: tichý problém, ktorý netreba podceňovať

 PCOS – syndróm polycystických vaječníkov: tichý problém, ktorý netreba podceňovať

zdroj: freepik.com

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) trápi čoraz viac žien v reprodukčnom veku a výnimkou nie sú ani dvadsiatničky. Aké sú príčiny ich vzniku a ako sa dajú liečiť? Môžu mať ženy s PCOS deti?

Príčina nemusí byť vždy jasná

V našich končinách postihuje syndróm polycystických vaječníkov 5-10% žien vo veku od 15 do 45 rokov. Charakterizuje ho niekoľko príznakov, ktoré neraz vedú k problémom s otehotnením či celkovej strate plodnosti.

Najčastejšie ženy bojujú s hormonálnou nerovnováhou prípadne metabolickými zmenami akými je napríklad náhle priberanie. Varovným signálom, že niečo nie je v poriadku, môžu byť výkyvy v samotnom menštruačnom cykle.

PCOS je pomerne komplikované ochorenie a príčiny možno hľadať v endokrinnom systéme. Za typický znak sa z medicínskeho hľadiska považuje zvýšená hladina mužských pohlavných hormónov, predovšetkým testosterónu. Napriek tomuto poznatku dodnes nie je úplne jasné, čo presne ochorenie spúšťa.

Zlodej ženstva?

Najčastejšie príznaky, ktoré ženy s PCOS uvádzajú, sú náhodné vynechávanie menštruácie alebo nepravidelný cyklus, silné krvácanie a tvorba krvných zrazenín.

Môže dochádzať k cyklom bez ovulácie, zvýšeným hladinám inzulínu, vzniku a tvorbe akné, mastnej pleti, či padaniu vlasov, ale aj k miernemu či nadmernému priberaniu. Faktom však je, že za vznikom syndrómu polycystických vaječníkov môže byť aj genetika.

O PCOS sa hovorí ako o zlodejovi ženstva a to nie len z toho dôvodu, že ženám častokrát „berie“ plodnosť, ale aj krásu a typické ženské znaky.

Vplyvom zvýšenej tvorby mužských pohlavných hormónov ženy strácajú niektoré vizuálne prednosti a to aj napriek tomu, že androgény, teda mužské pohlavné hormóny, sa nám prirodzene tvoria v menšej miere aj vo vaječníkoch a nadobličkách.

Ženy s ochorením PCOS teda majú viac mužských vonkajších znakov, medzi ktoré patrí najčastejšie zvýšená tvorba ochlpenia, padanie vlasov, vznik plešivosti alebo aj rast fúzov či hrubnutie hlasu.

Počas sonografického vyšetrenia môže lekár odhaliť menšie alebo aj masívne zväčšenie vaječníkov, ktoré z diagnostického hľadiska patrí k hlavným príznakom polycystických vaječníkov. Takisto sa objavujú aj folikuly s nezrelými vajíčkami na povrchu vaječníka.

Liečba nemusí byť vždy úspešná

Samotné ochorenie sa nedá celkom vyliečiť. Lekári sa zameriavajú najmä na riešenie jednotlivých prejavov, najčastejšie ide o hormonálne výkyvy, ktoré je možné čiastočne upraviť liekmi.

Prirodzene sa však dá telu napomôcť napríklad zmenou životného štýlu a jedálnička. Pri tomto ochorení je dôležité obmedzenie sacharidov a mliečnych výrobkov.

Inzulínovú rezistenciu, ktorá vzniku PCOS značne prispieva, je možné znížiť cieleným pohybom. Pri nadváhe je nutná redukcia hmotnosti, samozrejme, život bez cigariet a alkoholu.

zdroje: healthline.com, mayoclinic.org, lekar.sk, unilabs.sk

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články