• 2. február 2023

Po sexe sa vycikaj!

 Po sexe sa vycikaj!

Ak ste náchylnejšia na zápaly močových ciest, nezabúdajte na dobrú osobnú hygienu pred a po sexe, zvážte používanie kondómov, nepoužívajte agresívne produkty na intímnu hygienu či zbytočne parfumovaný toaletný papier, pite tiež dostatok tekutín.

„Neseď na tej studenej zemi, lebo prechladneš! “
“Nenos sukne v zime!”
Poznáte tieto vety, dievčatá? Schválne, koľké z vás ich počúvajú z úst svojich mamín alebo babičiek? A koľké sme im aj uverili?

V skutočnosti však chlad priamo nespôsobí infekciu močových ciest. Príčinou je baktéria, Escherichia coli (E.coli), ktorá sa rozmnoží a vyvolá nepríjemné problémy.

E.coli tvorí základ populácie hrubého čreva. Okrem „dobrej“ E.coli existuje ešte niekoľko ďalších „zlých“ podtypov, jedným z nich je aj tzv. uropatogénna E.coli. V poslednom desaťročí sa zistilo, že vracajúce sa zápaly močových ciest zvyčajne spôsobuje práve tento typ baktérie.

Zápaly močových ciest postihujú v produktívnom veku viac ženy ako mužov. Infekciu močových ciest podľa údajov NPZ ročne prekoná 12 % žien.

Močová rúra ženy je krátka, pod ňou je pošva a veľmi blízko aj konečník. Pri sexe sa mikróby a baktérie v oblasti genitálií a konečníka môžu ľahko dostať do močovej trubice, čím zvyšujú riziko vzniku infekcie.

Odborníci zdôrazňujú význam močenia hneď po sexe, čím sa žena zbaví baktérií, ktoré sa môžu hromadiť v močovej trubici. Nezabudnite si odskočiť na “malú” do 45 minút po pohlavnom styku.

Infekciu močového mechúra netreba podceňovať. Môže sa stať, že baktérie napadnú obličky, čím ich môžu poškodiť a znížiť ich dôležitú funkciu.

Ak ste náchylnejšia na zápaly močových ciest, nezabúdajte na dobrú osobnú hygienu pred a po sexe, zvážte používanie kondómov, nepoužívajte agresívne produkty na intímnu hygienu či zbytočne parfumovaný toaletný papier, pite dostatok tekutín a hlavne: Po sexe sa vycikať a spať!

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.