• 12. august 2022

Pocit vaginálnej úzkosti alebo vaginizmus. Je problém len v našej hlave alebo ide o reálne ochorenie?

 Pocit vaginálnej úzkosti alebo vaginizmus. Je problém len v našej hlave alebo ide o reálne ochorenie?

zdroj: freepik.com

Predstavte si, že sex nemusí byť pre každú ženu len príjemným zážitkom. Niektoré ho podstupujú v bolesťami a pocitmi „úzka“ tam dole. Vaginálna úzkosť, inak nazývaná aj vaginizmus, je strašiakom mnohých dievčat a žien, ktoré so sexuálnym životom práve začínajú.

Vaginizmus ako skutočné ochorenie je problémom len malej skupiny žien a príčin môže byť hneď niekoľko. Obvykle ide o fyzické ťažkosti spôsobené operáciami, zápalmi, či inými fyzickými ochoreniami. Ak hovoríme „len“ o nepríjemnom pocite úzka vo vagíne, je to problém v našej hlave.

Vaginizmus je popisovaný ako neovládateľné stiahnutie svalov v okolí pošvy. Ide viac menej o obranný reflex, ktorý mnohé ženy nevedia ovplyvniť a snažia sa tak najmä pred prvým sexom alebo po bolestivej sexuálnej skúsenosti podvedome dostať svalstvo do kŕču.

Bolestivé začiatky pri pohlavnom styku sú pomerne bežnou záležitosťou, netreba ich však podceniť, pokiaľ sa žena nedokáže alebo fyzicky naozaj nevie uvoľniť. Ak do vás partner nevie vniknúť a sexuálny styk je pre vás traumou, je na mieste problém riešiť s odborníkom a v prvom rade vylúčiť patologické príčiny. S tými „v hlave“ totiž vieme pracovať. S tými „v tele“ je to už horšie.

Radšej už nikdy viac!

Práve preto je tu lekár, ktorý môže už pri prvom vyšetrení odhaliť bežné problémy, ako sú napríklad prekonané alebo neliečené bakteriálne infekcie. Tie neraz spôsobujú bolestivý sex a pritom nemusia mať žiadne zvlášť výrazné prejavy. Väčší problém môžu byť sexuálne prenosné choroby, ktoré vyžadujú dlhodobejšiu liečbu.

Nie zriedka sú príčinou vaginizmu aj cysty alebo chronické zápaly. Ak sa vyriešia fyzické príčiny a pocity bolestivosti neustupujú, je načase začať riešiť problém s psychológom alebo sexuológom. Mnohé ženy problém odkladajú a trpia nepríjemný sex celé roky, pretože sa hanbia o tomto probléme hovoriť. Pre niekoho môže byť terapia náročná a dlhá, no ak na sebe popracujete, výsledok bude stáť za to.

Psychika verzus patológia

Vaginizmus je často dlhotrvajúci problém práve z toho dôvodu, že veľakrát treba riešiť fyzické aj psychické nezrovnalosti. Faktom ale je, že drvivá väčšina žien má problém s vaginálnou úzkosťou v hlave a len menšie percento z nich trpí aj patologickými príčinami.

Medzi najčastejšie psychologické dôvody patrí:

 • prvá bolestivá sexuálna skúsenosť
 • trauma v podobe zneužívania, znásilnenia a pod.
 • sociologicko-náboženské dôvody a výchova, kde sex bol prezentovaný ako zlo, tabu
 • strach z neželaného tehotenstva
 • strach z neuspokojenia partnera alebo seba
 • nízke sebavedomie, komplexy z výzoru, postavy, schopnosti uspokojenia
 • stres z neznámeho
 • partnerské nezhody, opakovane drsný styk po hádke

Naopak k patologickým alebo fyzickým príčinám sa radia:

 • bolestivosť a citlivosť po pôrode
 • menopauza
 • hormonálne výkyvy
 • vaginálna suchosť, nedostatočná lubrikácia
 • infekcie alebo zápaly
 • gynekologické ťažkosti, najčastejšie cysty na vaječníkoch, ale aj iné
 • pooperačné stavy
 • väčší penis, úzka vagína

Pomôžu cvičenia na panvové dno a dostatočná lubrikácia

Samotný vaginizmus má niekoľko štádií. Niektoré ženy nie sú schopné prijať partnera ani po úpornom snažení, iným sa to podarí aspoň čiastočne, no styk je sprevádzaný veľkou bolesťou. Mnohé ženy prvotnú bolesť prekonajú a zvyšok sexu sú schopné si užiť aj napriek počiatočným problémom alebo menšej pretrvávajúcej bolesti počas styku.

Ak ste absolvovali všetky možné vyšetrenia a patologická príčina neexistuje, rozhodne sa oplatí pracovať na psychike – na začiatok skúste vytvoriť pre seba a pre partnera príjemné prostredie, sviečky, víno a v prvom rade nezabudnúť na dostatok lubrikácie. V druhom rade je fajn spoznať panvové dno a naučiť sa s ním pracovať.

Správna liečba sa nezaobíde bez pomoci gynekológa, sexuológa/psychológa prípadne fyzioterapeuta, ktorí vám vysvetlia možnosti autogénneho tréningu pre posilnenie svalov panvového dna. Pomocou tréningu sa naučíte svaly panvového dna ovládať a pracovať s nimi aj pred alebo počas sexuálneho styku.

Sexuológovia odporúčajú začať s malými sexuálnymi pomôckami, prostredníctvom ktorých sa pacientka postupne učí pracovať na bezbolestnom rozťahovaní pošvy. Neskôr, keď je na to pripravená, môže k tréningu prizvať partnera a absolvovať ho môžu spoločne.

Mimo autogénneho tréningu sú ale možnosti oveľa širšie a jednoduchšie. Posilňovať panvové dno môžeme kedykoľvek počas dňa prostredníctvom tzv. Kegelových cvikov, teda sťahovania a uvoľňovania zvieračov.

Je to základná vec, ktorú by sme mali robiť nielen ak máme problém, ale aj preventívne. Kegelove cviky sú ohromnou pomôckou nielen pri sexuálnych problémoch, ale aj pri úniku moču či stolice po pôrode, po operáciách a pod. Dajú sa robiť v ľahu po zobudení alebo tesne pred spaním, ale aj v sede a to kedykoľvek počas pracovnej doby, či obeda. Dôležité je opakovanie aspoň šiestich sťahov za sebou.

Nepodceňme to

Vaginizmus, či už je psychického alebo fyzického charakteru, rozhodne netreba podceňovať. Problémy v sexe môžu negatívne ovplyvniť každý potenciálne začínajúci vzťah, rovnako ako ten pretrvávajúci. A to už nehovoríme o vašej vlastnej psychickej pohode.

zdroj: helloclue.com

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články