• 30. marec 2023

Poľský Vogue zabodoval pro-choice titulkou. Reagoval ňou na zákaz interupcií v krajine

 Poľský Vogue zabodoval pro-choice titulkou. Reagoval ňou na zákaz interupcií v krajine

Topmodelka Anja Rubik zverejnila fotku z titulky Vogue aj na svojom vlastnom Instagrame a označila ju za jednu z „najdôležitejších a najosobnejších obálok a portrétov jej kariére“.

Červený blesk je symbolom protestov žien v Poľsku

Poľská verzia ikonického magazínu Vogue bola ocenená za svoju nedávnu titulku, na ktorej je topmodelka a aktivistka Anja Rubik zahalená v karmínovej látke.

Na jej líci nechýba tiež červený blesk, ktorý sa stal symbolov protestov žien v Poľsku, ktoré vypukli v dôsledku takmer úplného zákazu interupcií v krajine.

Poľsko má jeden z najprísnejších interupčných zákonov

Poľský ústavný súd koncom októbra minulého roka rozhodol, že interrupcia plodov s vrodenými chybami porušuje ústavu, a tým sa v Poľsku ešte sprísnil jeden z najprísnejších európskych interrupčných zákonov.

Sprísnenie znamená, že umelé prerušenie tehotenstva je povolené len v prípadoch ohrozenia života alebo zločinu, t.j. v prípade znásilnenia alebo incestu.

Rozsudok súdu podnietil celonárodné protesty. V novembri sa vo Varšave zhromaždilo viac ako 100 000 ľudí, čo viedlo vládu k oneskoreniu zverejnenia a prijatia rozhodnutia najvyššieho súdu.

Sila ženy na titulke Vogue

Vogue Poland sa v ocenenom novembrovom vydaní, ktoré nieslo názov „sila ženy“, postavilo proti rozsudku súdu.

Topmodelka Anja Rubik zverejnila fotku z titulky Vogue aj na svojom vlastnom Instagrame a označila ju za jednu z „najdôležitejších a najosobnejších obálok a portrétov jej kariére“.

“Tento okamih ovplyvní poľskú komunitu na ďalšie desaťročia. Štát utláča ženy úplným zákazom potratov a obmedzením ich reprodukčných práv. Reprodukčné práva sú ľudské práva, zaručujú slobodu rozhodovania o našom živote, našich telách, zdraví a osude, “ napísala Rubik v poste.

Väčšina europarlamentu odsúdila Poľsko za takmer úplný zákaz potratov, ktorý nedávno vstúpil do platnosti. Zástupkyňa Európskej komisie v debate však zdôraznila, že Brusel nemá kompetenciu zasahovať do týchto predpisov v jednotlivých krajinách.

Organizátorka poľských protestov proti zákazu interrupcií Marta Lempartová sa vyjadrila, že necíti podporu od európskych politikov a neofašisti sa jej vyhrážajú smrťou.

 „Necítim podporu od európskych politikov, a to nie je vôbec dobré. Pretože tu nejde o to, že som Poľka. Som európska občianka. A každý európsky poslanec má povinnosti voči mne, nie voči nejakej vláde.“

Viaceré z protestov, ktoré prebiehali po celom Poľsku, sa skončili potýčkami. Aktivisti vinia vládu zo stupňovania nepokojov.

zdroj: independent.co.uk, mnt.sk, sme.sk

Digiqole ad

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.