Právo žien na interupcie je v USA po 50 rokoch ohrozené!

zdroj: agentúra Reuters
Desaťročia trvajúci boj Ameriky o práva žien na interrupcie prepukol v utorok nanovo, keď Najvyšší súd potvrdil návrh stanoviska, ktoré bolo zverejnené tajne a signalizovalo, že čoskoro zruší prelomový rozsudok z roku 1973, ktorý celoštátne legalizoval interrupcie.
Prezident Joe Biden v reakcií na únik spomínaného stanoviska vyzval predstaviteľov štátov, aby chránili práva žien na interupciu.
Znenie, ktoré sa dostalo na verejnosť, bolo osobným stanoviskom sudca Samuela Alita, ktorý ním reagoval na nový zákon v štáte Mississippi, týkajúci sa reštrikcií interrupcií, ktorý bol však zablokovaný nižšími federálnymi súdmi.
Názor, ktorý v ňom prezentoval, nasledovali početné protesty. V uliciach pred Najvyšším súdom vo Washingtone sa stretli stovky žien a aj mužov, a to z oboch názorových strán. Tí, ktorí si právo na potrat zastávajú, skandovali: „Ruky preč z nášho tela,“ a „Interupcia je forma zdravotnej starostlivosti.“ Proti nim stojaci oponenti zase kričali: „Možnosť voľby je lož, deti sa nikdy nerozhodli zomrieť.“
Dnes vo väčšine štátov právo na interupciu umožňuje vykonať ju maximálne do 6. týždňa tehotenstva. Ak by došlo k zavrhnutiu stále platného zákona, rozhodovali by o ňom samotné štáty. Potrat by teda pravdepodobne zostal legálnym v amerických liberálne orientovaných štátoch, zatiaľ čo tie konzervatívnejšie by ho mohli zakázať. Až 21 zo štátov už teraz má zákony, ktoré sú naklonené k tomu potraty zrušiť hneď ako súd zákon Roe Wade-a zruší alebo výrazne oslabí.
Prezident Biden však upozornil na to, že spolu so zákonom by sa prípadná zmena dotkla aj uzákoňovaní manželstiev či práva na určovanie celého radu iných vecí.
„Ak sa zákon naozaj schváli, ide to ďaleko nad rámec toho, či právo voľby existuje alebo nie, bude zasahovať aj do iných základných práv. V takej situácii bude na nás, vládnych predstaviteľoch, aby sme chránili právo ženy na výber, “ uviedol Biden.
Množstvo žien, ktoré interupciu podstúpia sa nezvyšuje, keď sú tieto zákroky povolené. Čo sa ale mení, je počet tých, ktoré zomrú pri pokuse vykonať ho, ak nemajú prístup k bezpečnému prerušeniu tehotenstva.
„Tehotenstvo nie je zdravotne neutrálnym stavom. Často sa líši a spôsobuje aj stredné či dlhé zdravotné následky. Práve preto by malo byť rozhodnutie či a kedy podstúpiť interupciu len medzi samotnou ženou a jej lekárom,“ píše na svojom Twitteri gynekologička Marta Perez.
Americký prezident tiež vyzval na zvolenie „viac pro-choice senátorov a pro-choice väčšinu v snemovni“ túto jeseň, aby sa schválila federálna legislatíva, ktorá by zabezpečila právo žien na potrat.
zdroj: cnbc.com, reuters.com
