• 29. máj 2023

Prečo instagramové filtre odsudzujeme a make-up velebíme?

 Prečo instagramové filtre odsudzujeme a make-up velebíme?

zdroj: pexels.com

Už je to nejaký ten piatok odkedy na sociálnych sieťach existuje možnosť filtrov. Vtipných, menej vtipných, v podobe otázok a hier, ako forma reklamy alebo dokonca vylepšenia vzhľadu. Pretože očividne žijeme v dobe, kedy je normalizované, že sa prezentujeme vizuálom, ktorý nie je známy ani našim blízkym priateľom.

Práve instagramové filtre, ktorých úlohou sú rôzne formy prikrášlenia (väčšie pery, výraznejšie oči, užší nos…) sa dostali do pozornosti, a mnohé ženy sa pýtajú, či by sa vôbec mali používať a v čom spočíva ich nebezpečenstvo. Okrem tejto otázky sa vo mne však vynorila ešte jedna.

Instagramové filtre nie, ale make-up áno. Aký je medzi nimi rozdiel? Ja viem. Kontroverzná otázka, ktorá sa ťa možno dotkla, ale dovoľ mi ti celý tento môj pohľad objasniť.

Instagramové filtre dávajú úžasnú možnosť prezentovať sa celému svetu aj v prípade, že si práve vstala z postele a nemáš pocit, že vyzeráš práve reprezentatívne. Hodíš tam jeden filter, zmiznú kruhy pod očami, zmizne prirodzená štruktúra pleti.

Zmizneš ty, akou si v ten moment a objaví sa tvoja vylepšená verzia 2.0, ktorá má veľmi blízko k dokonalosti. Vyzerá to ako neškodná hra. Ale keď už sa všetci hráme na influencerov, treba si uvedomiť, že nimi naozaj sme.

Všetko, čo zavesíš online istým spôsobom ovplyvní toho, kto to vidí. A je dosť pravdepodobné, že medzi zhliadnutiami sa nájde aj dospievajúce dievča, formujúce si obraz o svete a o sebe.

Už to vidíš? A vôbec nemusí ísť o dospievajúce dievča. Ide o každú a každého z nás, komu sa tak v hlave rodí nereálna predstava o tom, ako žena vyzerá a ako by vyzerať mala. Hovorím žena, lebo ako používateľka sociálnych sietí málokedy natrafím na muža s týmto tipom filtrov

V čom sa líši tento typ prikrášlenia od filtru na instagrame? Veď si ním vieme opticky zúžiť tvár, zväčšiť pery, predlžiť mihalnice, zakryť “nedostatky”… Prečo teda do rovnakej miery neodsudzujeme aj tento nástroj?

Z môjho pohľadu je teda dosť rozdiel v tom, vidieť niekoho naživo a cez obrazovku. Človek skrátka vyzerá inak. Aj s make-upom ho vieš stále spoznať. Pri filtroch to už môže byť problém. Ale chápem, že hranica medzi týmito dvomi vecami je tenká.

Dovoľ mi povzbudiť ťa v zmysle, že v oboch prípadoch máme super príležitosť byť príkladom svojmu okoliu. Že nemusíš zakrývať to, čo niekto pomenoval nedostatkami. Že nemusíš skrývať seba. Že sa nemusíš približovať k dokonalosti, nech už to znamená čokoľvek.

Ale naopak. Že vieš prijať seba a byť inšpiráciou pre to dievča, čo ťa uvidí na instagrame alebo na ulici, aby pochopila, že akné je v pohode. Že vrásky sú v pohode. Že kruhy pod očami existujú. A že prirodzenosť je oukej.

Viem, nie vždy ti to pôjde. Nie vždy to budeš vedieť urobiť a prijať sa. Nie vždy sa budeš vedieť na situáciu pozrieť s nadhľadom. Sú dni, keď si menej sebavedomá. Dni, kedy zrazu riešiš ten vzhľad viac.

A tak si dáš ten make-up a hodíš cez fotku ten filter. Alebo si dáš rúž na pery, lebo sa chceš proste cítiť ako bohyňa. A ja to chápem a držím ti palce, aby takých výzorovo-upriamených dní bolo čo najmenej.

A ešte raz ťa povzbudzujem: inšpiruj to dievča, ktorým si raz bola aj ty, keď si tak márne chcela vyzerať žensky a dospelo, dokonalo ako bábika a tešila sa z dňa, kedy sa ti prvýkrát podarilo tajne naniesť make-up. Len aby si si dnes, ako žena, uvedomila, že krása nie je niečo, čo vie človek dosiahnuť nástrojmi a filtrami. Ale že je to niečo, čo v sebe človek nosí.

Digiqole ad

Súvisiace články