• 27. september 2023

Prečo je menštruácia bolestivá? Všetko, čo potrebujete vedieť o menštruačných kŕčoch

 Prečo je menštruácia bolestivá? Všetko, čo potrebujete vedieť o menštruačných kŕčoch

zdroj: pexels.com

Trápi vás bolestivá menštruácia, ktorá každý mesiac prináša pár dní hotových múk? Menštruačné kŕče sú bežnými gynekologickými ťažkosťami a počas života sa im nevyhne prakticky žiadna žena. Okrem liekov je možné bolesti zmierniť aj prevenciou.

Primárna a sekundárna. Pri ktorej treba zbystriť pozornosť?

Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná aj dysmenorea, je zvlášť záležitosťou mladých dievčat a žien, ktoré ešte nerodili. Odborníci sa zhodujú, že vekom a pôrodmi sa zlepšuje a časom celkom ustupuje, nebude tu teda s nami večne.

Menštruačnými kŕčmi počas života trpí až 80% žien, pričom neobchádzajú najmä mladé dievčatá, ktoré sa s mesačným krvácaním ešte len začínajú spoznávať. Kŕče nastupujú obvykle ešte pred začiatkom menštruácie a sú akýmisi tichými, za to však citeľnými poslíčkami.

Najčastejšie takúto bolesť môžete pociťovať ako tupú a nepríjemnú v oblasti podbruška, neraz vystreľuje do krížov. Ako dlho a ako silno vás potrápi je individuálne a intenzita sa môže meniť každým mesiacom. Netreba sa preto znepokojovať, keď počas jedného cyklu bolesti nemáte a počas ďalších dvoch sa idete zblázniť.

Kým primárna dysmenorea je bežná záležitosť, ktorú viete naozaj vyriešiť len liekmi, prípadne prírodnými prostriedkami, sekundárna dysmenorea je už niečo celkom iné. Je sprievodným znakom iných ochorení ako napríklad endometrióza alebo iné. Tu je však na mieste riešiť problém s odborníkom, predovšetkým vzhľadom na zdravotnú indikáciu.

Trochu obmedzení nikdy nie je na škodu

Primárna dysmenorea, ktorá je bežnou súčasťou mnohých ženských cyklov, môže mať súvis aj s takými banálnymi záležitosťami ako je životospráva, stres, či nedostatok vitamínov. Ak sa chcete venovať aj prevencii, toto všetko treba zo života takpovediac vylúčiť.

Stres, zlá strava, málo spánku totiž významne vplýva na hormonálnu sústavu a tá, ako vieme, je alfou omegou pri všetkom čo sa s menštruáciou spája. Okrem kŕčov môžu ženy pociťovať aj bolesti hlavy, nevoľnosť alebo ťažký žalúdok, nafukovanie. Reagovať môžu tiež na svetlo, pachy, dotyky. Mnohé trápi preháňanie, alebo naopak zápcha. Toto všetko obvykle s nástupom krvácania odznie.

Dá sa s tým vybabrať

  • Teplé obklady/horúca sprcha – vplýva na sťahovanie maternice, takže kŕče po nahrievaní teplom aspoň na chvíľu ustúpia
  • Vápnik, magnézium a vitamín B6 – významne potláčajú nervové napätie a pomáhajú udržiavať svalový tonus v pokoj, čo znamená, že kŕče a bolesti by mali byť menej intenzívne
  • Železo – užívať ho je mimoriadne podstatné nielen z hľadiska straty hemoglobínu ale aj udržania sily, pretože samotné krvácanie dokáže telo vyčerpať, dodá vám potrebnú energiu aj na prekonanie bolestivých dní
  • Analgetiká – sú pomocníkom, ak si už neviete rady a na trhu je ich neúrekom. V každej lekárni vám poradia, čo stojí za to vyskúšať a nie vždy to musí byť len zaťažujúca ružová tabletka
  • Hormonálna antikoncepcia – je jedným z fungujúcich riešení bolestivých a silných cyklov, avšak jej užívanie je častokrát spojené s ťažkosťami rôzneho charakteru, preto je dobré sa pri tejto možnosti pripraviť na zdĺhavejší proces hľadania toho správneho preparátu a všetko dôkladne konzultovať so svojim gynekológom či gynekologičkou

V každom prípade platí, že ak na menštruačné kŕče nepomáhajú bežne dostupné prípravky a relaxácia, rozhodne je potrebné sa poradiť s lekárom/lekárkou.

Digiqole ad

Monika Procházka

Súvisiace články