• 19. január 2022

Prečo menštruácia mešká?

 Prečo menštruácia mešká?

Očakávali ste, že dostane menštruáciu, ale ona stále neprichádza? Než začnete mať obavy, prečo vám to mešká, zhlboka sa nadýchnite a prečítajte si tento článok.

Ženské telo vydrží veľa, no nie je naprogramovaný stroj. Kolísanie menštruačného cyklu je normálne, najmä ak ste dospievajúce dievča, kojíte alebo sa blížite k menopauze.

Stres, cestovanie, strava, choroba alebo lieky môžu tiež ovplyvniť dĺžku cyklu, priebeh menštruácie, aj dĺžku krvácania. Rozdiely 7–9 dní vrámci cyklu sa u dospelých žien považujú za normálne.

Dĺžka menštruačného cyklu sa mení

Dôležité je zaznamenávať si menštruáciu. Dnes už existuje množstvo appiek, ktoré si môžete pohodlne stiahnuť do mobilu. Stačí si poznačiť deň, keď začnete krvácať, a appka vám následne vypočíta dĺžku cyklu a bude predpovedať aj deň ďalšej menštruácie. Samozrejme 100% sa na ňu nespoliehajte.

Ak ste nedostali menštruáciu dlhšie ako 90 dní a nie ste tehotná , rozhodne sa objednajte na vyšetrenie ku gynekológovi/gynekologičke. Povedzte lekárovi o svojich predchádzajúcich menštruáciách, dĺžke cyklu, prípadne iných ťažkostiach a akýchkoľvek ďalších príznakoch, ktoré ste si všimli.

Meškajúca menštruácia môže byť emotívna prípadne stresujúca, no snažte sa nerobiť unáhlené závery, kým nezistíte, čo sa skutočne vo vašom tele deje. Nezabudnite, že je úplne normálne, že dĺžka menštruačného cyklu sa mení.

Nikoleta Engliš

Súvisiace články

Nechaj odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *